Wiadomości

Region chce wykorzystać swój potencjał w branży BPO

Spotkanie „BPO/KPO/SSC w Olsztynie i Elblągu – kolejne wyzwania” przyciągnęło liczne grono przedstawicieli deweloperów, instytucji otoczenia biznesu oraz firm obsługujących inwestorów z branży BPO: PwC, Jones Lang LaSalle, World Service i Accenture. Konferencja z udziałem kilkudziesięciu gości odbyła się 8 czerwca w Olsztynie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Sektor usług biznesowych nabiera coraz większego znaczenia w gospodarce województwa warmińsko-mazurskiego. Duży wpływ na to z pewnością mają niskie ceny wynajmu powierzchni biurowej (najwyższe czynsze transakcyjne wahają się od 8-12 euro miesięcznie za m2 lub 2,5 – 13 euro miesięcznie za m2) oraz niskie koszty pracy, znacznie niższe niż w pozostałych częściach kraju – przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to obecnie 3285,52 zł brutto – 25% niższe niż średnio w Polsce, 53% mniej niż w mazowieckim, 26% mniej niż na Śląsku oraz 25% mniej niż na Pomorzu.

Warmia i Mazury to także odpowiednio wykształcone kadry – potencjał regionalnego rynku pracy to blisko 40 tysięcy studentów kształcących się na kilkunastu uczelniach wyższych oraz 12 tysięcy absolwentów. Inwestorzy mogą liczyć na dostępność absolwentów z bardzo dobrą znajomością języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i ukraińskiego.

Potencjał naszego uniwersytetu w zakresie BPO to infrastruktura naukowo badawcza, kadra nauczycieli akademickich oraz ok. 26 tys. studentów, studiujących na 17 wydziałach – mówi dr Tomasz Wierzejski, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, największej uczelni w regionie. – Oferujemy kształcenie na takich kierunkach jak budownictwo, biotechnologia, informatyka, matematyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, prawo – wymieniam je nieprzypadkowo, bowiem ich absolwenci mogą zostać wykorzystywani w branży BPO. Uruchamiamy też nowe, praktyczne kierunki np. broker innowacji w przemyśle spożywczym, administracja i cyfryzacja oraz analiza i kreowanie trendów.

– Olsztyn i Elbląg są doskonale nam znane, ponieważ współpracujemy z firmami z tych miast – dodaje Marcin Przybylak z agencji zatrudnienia Work Service S.A. – Region ma potencjał w zakresie kapitału ludzkiego – również do wykorzystania przy ewentualnych nowych projektach. Nie zapominamy też o innych zaletach regionu w kontekście BPO, takich jak koszty pracy, mobilność personelu, wykształcona kadra, wysoki poziom życia, dobra infrastruktura oraz wsparcie samorządu.

Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym o wykorzystywaniu mocnych stron regionu i pokonywaniu słabości w zakresie przyciągania inwestorów z sektora BPO, KPO, SSC.

– Jesteśmy wymarzonym regionem do rozwoju branży BPO – twierdzi wicemarszałek województwa Jacek Protas. Po pierwsze jesteśmy jednym z najprzyjemniejszych regionów do życia. Po drugie mury uniwersytetu rokrocznie opuszcza kilka tysięcy absolwentów, co oznacza, że mamy potencjał w zakresie kapitału ludzkiego. Mamy tez doskonale warunki techniczne, powierzchnie biurowe, w całym województwie budowana jest sieć szerokopasmowa. Jako samorząd pomagamy w lokowaniu tu biznesu – zapraszam do korzystania z usług Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które działa w Urzędzie Marszałkowskim.

Więcej informacji na stronie www.invest.warmia.mazury.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*