WAMA Film Festival – podsumowanie trzeciego dnia

WAMA Film Festival – podsumowanie trzeciego dnia

- Kategoria: Kultura
0

wama-film-festiwal-podsumowanie3

Za nami większość pokazów w Konkursie Głównym. Dzisiaj publiczność obejrzała film Dalibora Matanića „Słońce w zenicie” oraz „Nieznajomą dziewczynę” w reżyserii braci Dardenne. Wyjątkową popularnością cieszył się debiut reżyserski Natalie Portman „Opowieść o miłości i mroku”. Na ten pokaz wszystkie darmowe wejściówki rozeszły się już kilka minut po północy!

Edukacja filmowa przebiegała dzisiaj pod okiem mistrza Janusza Majewskiego. W Planecie 11 uznany reżyser opowiadał o tajnikach zawodu grupie młodzieży z Włoch, Węgier, Francji i Ukrainy. Z doświadczenia Janusza Majewskiego wynika, że najłatwiej opanować techniczne aspekty procesu tworzenia filmu, a najwięcej trudności sprawia często praca z aktorami. Polecał adeptom sztuki filmowej zgłębianie wiedzy o kulturze, a zwłaszcza literatury, bo tam zapisane są tajemnice ludzkiej natury.

W czasie WAMA Film Festival zapadła ważna decyzja samorządu województwa o utworzeniu regionalnego funduszu filmowego z początkiem nadchodzącego roku. Dzisiaj marszałek Gustaw Marek Brzezin ogłosił te dobre wieści dla przedstawicieli branży filmowej, którzy od wielu lat zabiegali o fundusz na Warmii i Mazurach. Fundusz filmowy funkcjonuje już w dziewięciu województwach w Polsce.

Oznacza to, że na Warmii i Mazurach powstanie mechanizm wspierający produkcję filmów w naszym regionie. Szczegóły są jeszcze mgliste, ale prawdopodobnie organizowane będą konkursy, podczas których wybierane będą projekty zasługujące na dofinansowanie. Na dzisiejszej konferencji prasowej wspomniano o kwocie rzędu pół miliona złotych zabezpieczonej w budżecie województwa na pierwszą edycję funduszu. Suma ta może się zwiększyć, gdy do projektu dołączą lokalne samorządy terytorialne i inne podmioty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na