Wiadomości

Rusza policyjna akcja „Znicz”

Od piątku (27 października br.) do czwartku (2 listopada br.) na głównych trasach województwa, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy, policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Funkcjonariusze pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe. Pomogą, poinformują i zadbają o to, by na drogach naszego województwa było bezpiecznie. Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia prawa w ruchu drogowym. Swoją uwagę skupią na przekraczaniu dozwolonej prędkości oraz niedostosowaniu prędkości do warunków drogowych – informują policjanci.

Takie zachowania jak nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, utrudnianie lub tamowanie ruchu, niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci, kierowanie pojazdem bez włączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej czy przewożenie większej niż dopuszczalna liczby osób w pojazdach mogą być przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Policjanci wyciągną konsekwencje za łamanie przepisów prawa. Będą kontrolować stan trzeźwości użytkowników ruchu oraz przyjrzą się relacjom kierowca – pieszy.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?

Co roku o tej porze policjanci proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację i ostrożność. Natężenie ruchu będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nieczęsto siadają za kierownicą. Co pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu?

  • Do każdej podróży należy się przygotować. Przemyśleć trasę, rozplanować czas przeznaczony na podróż.
  • Należy zadbać o stan techniczny auta, sprawdzić oświetlenie, stan opon oraz wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże.
  • Podczas dalekich podróży należy pamiętać o przerwach regeneracyjnych.
  • Nie należy się śpieszyć.
  • Za kierownicą trzeba zachować bezwzględną trzeźwość, stosować się do przepisów ruchu drogowego.
  • W tych szczególnych dniach nie należy „jeździć na pamięć”. W wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu. Informacje o zmianach będą dostępne na stronach internetowych policji.

Autem, autobusem czy pociągiem?

Doskonałą alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Zamiast tracić nerwy na drodze czy szukając miejsca do prawidłowego zaparkowania pojazdu będziemy mogli skupić się na kontemplacji i wspomnieniach o bliskich.

Jesienna aura nie sprzyja pieszym

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych powinno być naturalne – to nie tylko obowiązek prawny, ale także obowiązek dbania o życie własne i innych. Podczas działań policjanci będą zwracać uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych ale także samych pieszych. Pamiętajmy, że rozsądek ratuje życie.

Kierowcom sprzyja policjant kierujący ruchem

Policjanci ruchu drogowego podejmą ręczną regulację ruchem w miejscach, gdzie będzie taka potrzeba. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji należy bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów, których zadaniem jest upłynnienie ruchu.

W policyjnych statystykach…

Wzmożone natężenie ruchu na drogach regionu, pośpiech i niepotrzebny stres wpływają na fakt, że co roku początek listopada zapisuje się w policyjnych statystykach większą liczbą zdarzeń drogowych. Policjanci naszego regionu są doskonale przygotowani na zapewnienie bezpieczeństwa podczas pierwszych listopadowych dni, jednak zdecydowanie więcej zależy od użytkowników dróg.

Rok / Data Liczba Wypadków Liczba Zabitych Liczba Rannych Liczba Kolizji Liczba ujawnionych nietrzeźwych
2016 27.10.2016 4 0 4 56 6
28.10.2016 6 1 6 74 10
29.10.2016 6 1 9 60 16
30.10.2016 3 1 2 39 10
31.10.2016 5 0 9 61 16
01.11.2016 5 1 4 45 10
02.11.2016 6 0 7 50 6
RAZEM 35 4 41 385 74
Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*