Wiadomości

W jeziorze Ukiel zakwitły sinice. Jedno kąpielisko nadal zamknięte

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uwzględniając wyniki badań wody informuje, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie z uwagi na zakwit sinic wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w jeziorze Ukiel – Kąpielisko nr 3 – Plaża Miejska.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie o stwierdzeniu nieprzydatności wody do kąpieli w Kąpielisku Nr 3 nad jeziorem Ukiel – plaża miejska przy ul. Kapitańskiej 23 w Olsztynie (za Hotelem Omega)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie, informuje, że jakość wody w Kąpielisku Nr 3 nad jeziorem Ukiel w Olsztynie uległa pogorszeniu, w związku z wystąpieniem zakwitu sinic.

Obecność sinic toksynotwórczych w wodzie stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi (produkują m.in. hepatotoksyny, neurotoksyny i dermatotoksyny).

Mając powyższe na uwadze Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie na podstawie art. 344 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 20 lipca 2017 Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1566 z późn. zm.)

– wydaje ocenę o nieprzydatności wody do kąpieli,

– wprowadza tymczasowy zakaz kąpieli w Kąpielisku Nr 3 nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Odwołanie zakazu kąpieli będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnych wyników badania wody w kąpielisku.

Pozostałe kąpieliska CRS Ukiel (Kąpielisko 1 – w centralnej części kompleksu oraz Kąpielisko 2 – nieopodal boisk do siatkówki plażowej) są wolne od sinic i funkcjonują w normalnym trybie. Identycznie sprawa wygląda jeśli chodzi o plażę nad jeziorem Skanda.

Plaża Słoneczna Polana oraz Kąpielisko 3 (obok Hotelu Omega) funkcjonują w trybie weekendowym i decyzje o ich uruchomieniu OSiR podejmie najpóźniej w piątek (27.07).

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Aktualne informacje o kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli można uzyskać bezpośrednio u organizatorów lub właściwych PSSE.

Bieżący komunikat dotyczący jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: http://www.wsse.olsztyn.pl 

Informacje na temat wszystkich kąpielisk w Polsce, nadzorowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego –  https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*