Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Groźna roślina rosła przy trasie Bartąg- Bartążek

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Groźna roślina rosła przy trasie Bartąg- Bartążek

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. KMP Olsztynfot. KMP Olsztyn

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, trudna do zwalczenia. Powoduje poważne oparzenia u ludzi i degradacje środowiska przyrodniczego. Jej uprawa, rozmnażanie oraz sprzedaż na terenie Polski jest prawnie zabroniona. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przypadku jej napotkania.

Policjanci olsztyńskiej drogówki podczas przejazdu na trasie Bartąg- Bartążek zauważyli na poboczu wysoką, potężną roślinę. Prawdopodobnie jest to Barszcz Sosnowskiego. Poinformowali o tym Dyżurnego Miasta, który przekazał sprawę odpowiednim służbom.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna, inwazyjna i trudna do zwalczenia roślina. Powoduje poważne oparzenia u ludzi. W żadnym wypadku nie należy jej dotykać.

Jak się ustrzec przed poparzeniem

– Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
– Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
– W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Objawy

– Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
– Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
– Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
– Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu

– Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
– W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
– W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
– Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
– Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
– W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Źródło, fot.: KMP Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Policjant na służbie zginął w wypadku drogowym

Na drodze krajowej nr 53 na odcinku Szczytno