Upamiętnią 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Upamiętnią 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

- Kategoria: Wiadomości
Możliwość komentowania Upamiętnią 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego została wyłączona

stan-wojenny

W dniu 13 grudnia 2015 r., o godz. 12.00, rozpoczną się w Olsztynie uroczyste obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uczestnicy uroczystości spotkają się pod pomnikiem Wolności Ojczyzny w Olsztynie (plac Solidarności), gdzie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Następnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. A. Mickiewicza 10) zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego, po której w domu parafialnym odbędzie się spotkanie opłatkowe.

Organizatorami uroczystości są: Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Represjonowanych w stanie wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego „PRO-PATRIA” oraz Delegatura IPN w Olsztynie.

 

 

34 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. 13 grudnia 1981 poinformowało o tym Polskie Radio i Telewizja Polska o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. W tym dniu władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności) i reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.

Jeszcze 12 grudnia przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. Łącznie w stanie wojennym internowano 10 tys. osób. Spacyfikowano 40 z 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów, m.in. kopalnię „Wujek”, gdzie 16 grudnia od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach.

Wprowadzenie stanu wojennego nie poprawiło niekorzystnej sytuacji gospodarczej w Polsce i nie usunęło oznak zapaści ekonomicznej kraju. Władze zapowiedziały wdrożenie reformy gospodarczej począwszy od 1 stycznia 1982 (będącej elementem systemu tzw. normalizacji). Pierwszym efektem tych działań było jednak tylko wprowadzenie od 1 lutego 1982 podwyżki cen żywności średnio o 241 procent, a także opału i energii średnio o 171 procent. Zmiany cen władze próbowały wynagrodzić społeczeństwu systemem ograniczonych rekompensat, które w praktyce okazały się niewystarczające.

Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 r.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Zobacz również

15 lutego ruszyła akcja składania rocznych PIT-ów

Akcja e-PIT 2020 – czas, start. Rozpoczęła się kolejną