Udaremniono uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 150 milionów złotych

Udaremniono uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 150 milionów złotych

- Kategoria: Na sygnale
1

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie udaremnili uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 150 milionów złotych. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw podatkowych prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Z ustaleń śledczych wynika, że zakładano spółki, pomiędzy którymi dochodziło do fikcyjnego obrotu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Następnie, w celu uszczuplenia podatku VAT, składano w urzędach skarbowych zawierające nieprawdę deklaracje podatkowe w zakresie podatku naliczonego i należnego, a także wystawiano poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury. Według śledczych grupa mogła działać od stycznia 2016 roku do końca czerwca 2016 roku w Olsztynie i innych miejscowościach na terenie kraju.

Policjanci CBŚP z Zarządu w Olsztynie zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku ogłoszono im zarzuty założenia i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), usiłowania oszustwa wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz narażenia na nienależny zwrot podatku oraz wystawienie nierzetelnych faktur (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w zbiegu z art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowego). Takie przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W stosunku do jednej osoby prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenie majątkowe w kwocie 250 tysięcy złotych, oddanie pod dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Źródło: CBŚP

1 Komentarz

  1. A wystarczyło założyć bank i sprzedawać długi na umowę albo zająć się farmakologią i sprzedawać substancje nazywane lekami z pseudo certyfikatami wystawionymi przez fachowców. Taki przekręt jest legalny, ale czy konkrecja by na to pozwoliła? 🙂

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Podczas widzenia w areszcie chciał przekazać swojemu koledze ponad 400 zakazanych tabletek

200 sztuk białych tabletek, 200 niebieskich oraz 27