Udaremniono uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 150 milionów złotych

Udaremniono uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 150 milionów złotych

- Kategoria: Na sygnale
1

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie udaremnili uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 150 milionów złotych. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw podatkowych prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Z ustaleń śledczych wynika, że zakładano spółki, pomiędzy którymi dochodziło do fikcyjnego obrotu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Następnie, w celu uszczuplenia podatku VAT, składano w urzędach skarbowych zawierające nieprawdę deklaracje podatkowe w zakresie podatku naliczonego i należnego, a także wystawiano poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury. Według śledczych grupa mogła działać od stycznia 2016 roku do końca czerwca 2016 roku w Olsztynie i innych miejscowościach na terenie kraju.

Policjanci CBŚP z Zarządu w Olsztynie zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku ogłoszono im zarzuty założenia i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), usiłowania oszustwa wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz narażenia na nienależny zwrot podatku oraz wystawienie nierzetelnych faktur (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w zbiegu z art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowego). Takie przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W stosunku do jednej osoby prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenie majątkowe w kwocie 250 tysięcy złotych, oddanie pod dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Źródło: CBŚP

1 Komentarz

  1. A wystarczyło założyć bank i sprzedawać długi na umowę albo zająć się farmakologią i sprzedawać substancje nazywane lekami z pseudo certyfikatami wystawionymi przez fachowców. Taki przekręt jest legalny, ale czy konkrecja by na to pozwoliła? 🙂

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Olsztyński „samotniak” gotowy do remontu

W poniedziałek (18 lutego) władze Olsztyna podpisały umowę