Uczczono 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Uczczono 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

- Kategoria: Wiadomości
0

Papiez_

Dziś w 10. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, dla uczczenia jego pamięci, punktualnie o godz. 21:37, na budynku olsztyńskiego Ratusza wyświetlony został wizerunek polskiego papieża.

fot. P.CH

Papież Jan Paweł II, właśc. Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach. 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz mając 58 lat został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846.

Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Był jednym z najbardziej podróżujących światowych przywódców w historii. Podczas swojego 27 letniego pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Podczas wszystkich pielgrzymek przebył ponad 1,6 miliona kilometrów.

W grudniu 2004 roku Rada Miasta Olsztyna przyznała Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo Olsztyna.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21:37 w Watykanie w wieku 84 lat.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 964 nowe przypadki na Warmii i Mazurach. Najwięcej w Olsztynie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (04.12) o 13239 nowych