Wiadomości

Trzy miesiące Pogotowia Językowego na Warmii i Mazurach

Już od blisko trzech miesięcy zespół językoznawców z olsztyńskiego Pogotowia Językowego rozwiewa wątpliwości internautów dotyczące poprawności językowej. Najwięcej kłopotów mamy z właściwą odmianą wyrazów, bezbłędnym budowaniem zdań oraz ortografią.

W listopadzie 2017 roku przy Instytucie Polonistyki i Logopedii UWM ruszyło Pogotowie Językowe. To pierwsza tego typu inicjatywa w regionie Warmii i Mazur. Chętnych nie brakuje – na skrzynkę mailową językoznawców każdego dnia spływają nowe pytania.

Gramatyka i ortografia spędzają sen z powiek

Specjaliści z Pogotowia Językowego zauważają, że olsztynianie najwięcej problemów mają z odmienianiem wyrazów, stosowaniem odpowiednich konstrukcji składniowych, a także z ortografią.

Sporo osób pyta nas o to, jak powinny brzmieć określone formy nazwisk czy nazw miejscowych, nie brakuje też próśb o rozwianie wątpliwości dotyczących, np. tego, czy powinno się pisać »Rada Pedagogiczna« czy »rada pedagogiczna«, czy »iż« oraz »że« to spójniki, których możemy używać wymiennie. Kłopoty sprawia też pisownia łączna i rozdzielna – wylicza dr hab. Mariola Wołk, koordynatorka pogotowia.

Dyrektor olsztyńskiej polonistyki, dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM, zauważa z kolei, że zdarza się też, że wśród pytających są osoby, które korzystały już z usług innych poradni, jednak nie znalazły tam ostatecznego rozstrzygnięcia ich wątpliwości

Jedno z takich zapytań dotyczyło wołowiny »wolnogotowanej« lub »wolno gotowanej«. To było dla nas niełatwe zadanie, ponieważ wiedzieliśmy, że czytelniczka potrzebuje jasnej i wiążącej odpowiedzi. Doszliśmy do wniosku, że konstrukcję tę powinno się zapisywać rozdzielnie ­– zdradza językoznawczyni.

Ostry dyżur pogotowia językowego

Zbliżający się Dzień Języka Ojczystego jest dla specjalistów z olsztyńskiego pogotowia świetną okazją do kontynuowania ich popularyzatorskiej działalności

Z satysfakcją zauważamy, że zainteresowanie tym, jak poprawnie pisać i mówić, jest coraz większe. Pytający bardzo często pozytywnie zaskakują nas swoimi refleksjami i świetną intuicją językową – zauważa dr hab. Mariola Wołk.

Jednym z elementów obchodów święta języka na Wydziale Humanistycznym UWM będzie ostry dyżur Pogotowia Językowego, w czasie którego każdy mieszkaniec Olsztyna otrzyma poradę od ręki. W tym dniu zostaną również zaprezentowane filmiki oraz animacje studentów zgłoszone do organizowanego przez językoznawców konkursu Mów poprawnie – to jest modne. Rola jury tym razem zostanie powierzona publiczności – o miejscach na podium zadecydują wyniki głosowania widzów. Obchody odbędą się w środę, 21 lutego, od godz. 9:45 , w siedzibie Wydziału Humanistycznego (ul. K. Obitza 1).

Przypominamy, że pytania można przesyłać językoznawcom na dwa sposoby – mailowo (pogotowie.jezykowe.olsztyn@gmail.com) lub przy pomocy formularza na stronie internetowej https://polonistyka-uwm.wixsite.com/pogotowie-jezykowe

dzien-jezyka-ojczystego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*