To już pewne! Olsztyński Rower Miejski w 2018 roku

To już pewne! Olsztyński Rower Miejski w 2018 roku

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna"fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna"

Projekt stworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych stacji rowerów publicznych miał kolejny już raz być przedmiotem głosowania w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wniosek Stowarzyszenia „Wizja Lokalna” nie zostanie jednak poddany pod głosowanie, gdyż zadanie zostało właśnie przekazane przez miasto do osobnej realizacji w następnym roku. To chyba pierwszy w historii OBO przypadek, gdy wnioskodawcy cieszą się z powodu odrzucenia ich inicjatywy, bo oznacza do, że inicjatywa w końcu powstanie.

Według informacji przekazanych stowarzyszeniu oficjalnie przez Urząd Miasta, rozmowy w przedmiocie uruchomienia systemu prowadzone są przez urzędników miejskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. System liczyć ma około 40 stacji z 7 do 10 rowerów na każdej, co da łącznie od 280 do 400 rowerów. Koszt funkcjonowania wynieść ma około miliona złotych rocznie.

– Docelowy kształt systemu może być jednak jeszcze większy i to bez angażowania dodatkowych środków przez miasto – przekonuje Paweł Klonowski z Wizji Lokalnej i dodaje. – Doświadczenia innych miast pokazują, że jednym ze sposobów na taką rozbudowę może być tworzenie tzw. stacji sponsorskich, na które w bezpośrednim sąsiedztwie swoich lokalizacji chętnie decydują się m.in. galerie handlowe, centra usługowe, kompleksy biurowe, większe zakłady pracy, deweloperzy czy nawet osiedla.

W tym kontekście należy też wspomnieć o analogicznej inicjatywie, której wdrożenie zapowiedział Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, mającej docelowo funkcjonować na zasadzie kompatybilnego z miejskim podsystemu obejmującego Kortowo i kilka jednostek uniwersyteckich poza nim. Również w tych pracach na zaproszenie władz UWM udział biorą społecznicy ze stowarzyszenia „Wizja Lokalna”.

– Dokładnie taki kształt systemu, czyli miasto + UWM + stacje sponsorskie, zaproponowaliśmy kilka tygodni temu w naszym trzecim już raporcie miejskim, który stanowi podsumowanie prowadzonych od 2013 roku starań stowarzyszenia w tym zakresie, w tym zakończonych kilka tygodni temu badań ankietowych, w których udział wzięło ponad 1,2 tys. osób – mówi Rafał Ostoja-Lniski, koordynator akcji ankietowej.

Wspomniany raport dostępny jest pod adresem – www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Strażacy OSP z nowym sprzętem

Zarząd województwa podzielił środki na wsparcie Ochotniczych Straży