Teleopieka dla seniorów

Teleopieka dla seniorów

- Kategoria: Wiadomości
0

senior

Najbardziej potrzebujący podopieczni olsztyńskiego MOPS’u zostaną objęci dodatkową opieką. Seniorzy otrzymają smartfony, z których można będzie nadać sygnał alarmowy.

Prezydent Olsztyna podpisał umowę z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego na dofinansowanie usług opiekuńczych związanych z teleopieką.

– Obejmiemy dodatkową opieką naszych najbardziej potrzebujących podopiecznych – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Nowy sprzęt oraz stały kontakt z telecentrum pozwoli dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo 24 godziny na dobę.

W programie weźmie udział 20 seniorów, którzy na stałe korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

– Będą to o osoby po 60 roku życia, zazwyczaj samotne – mówi koordynator zadania Mariola Postek. – Te, które ze względu na swój stan zdrowia oraz sytuację życiową najbardziej tej opieki potrzebują. Otrzymają smartfony, które pozwolą na utrzymanie z nimi stałego kontaktu.

Poza przekazaniem sprzętu projekt zakłada również obsługę teleinformatyczną. Za pomocą guzika w telefonie jego właściciel będzie mógł połączyć się z Telecentrum Opieki, sygnalizując tym samym niebezpieczną sytuację, w której się znalazł. Wcześniej, podopieczni korzystający z teleopieki będą wypełniać ankietę, w której przekażą najważniejsze informacje dotyczące swojej sytuacji życiowej, stanu zdrowia oraz podadzą osobę, z którą należy się skontaktować w razie sytuacji alarmowej. Dane będą wprowadzone do systemu i przyporządkowane do danego numeru. Dzięki temu osoba z telecentrum będzie mogła udzielić szybszej pomocy.

Pilotażowy projekt będzie realizowany do końca roku, a jego koszt wyniesie niespełna 16 tys. zł, z czego prawie 7,5 tys. zł pochodzi z dotacji z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pozostałą część stanowią środki Gminy.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Niszczyli świąteczne ozdoby – wypatrzył ich operator monitoringu [VIDEO]

Dziś w nocy kamery monitoringu miejskiego uchwyciły dwóch