Teleopieka dla seniorów

Teleopieka dla seniorów

- Kategoria: Wiadomości
0

senior

Najbardziej potrzebujący podopieczni olsztyńskiego MOPS’u zostaną objęci dodatkową opieką. Seniorzy otrzymają smartfony, z których można będzie nadać sygnał alarmowy.

Prezydent Olsztyna podpisał umowę z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego na dofinansowanie usług opiekuńczych związanych z teleopieką.

– Obejmiemy dodatkową opieką naszych najbardziej potrzebujących podopiecznych – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Nowy sprzęt oraz stały kontakt z telecentrum pozwoli dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo 24 godziny na dobę.

W programie weźmie udział 20 seniorów, którzy na stałe korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

– Będą to o osoby po 60 roku życia, zazwyczaj samotne – mówi koordynator zadania Mariola Postek. – Te, które ze względu na swój stan zdrowia oraz sytuację życiową najbardziej tej opieki potrzebują. Otrzymają smartfony, które pozwolą na utrzymanie z nimi stałego kontaktu.

Poza przekazaniem sprzętu projekt zakłada również obsługę teleinformatyczną. Za pomocą guzika w telefonie jego właściciel będzie mógł połączyć się z Telecentrum Opieki, sygnalizując tym samym niebezpieczną sytuację, w której się znalazł. Wcześniej, podopieczni korzystający z teleopieki będą wypełniać ankietę, w której przekażą najważniejsze informacje dotyczące swojej sytuacji życiowej, stanu zdrowia oraz podadzą osobę, z którą należy się skontaktować w razie sytuacji alarmowej. Dane będą wprowadzone do systemu i przyporządkowane do danego numeru. Dzięki temu osoba z telecentrum będzie mogła udzielić szybszej pomocy.

Pilotażowy projekt będzie realizowany do końca roku, a jego koszt wyniesie niespełna 16 tys. zł, z czego prawie 7,5 tys. zł pochodzi z dotacji z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pozostałą część stanowią środki Gminy.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Potrącenie rowerzysty na trasie Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego