„TELEFON” – nowe działania olsztyńskiej drogówki

„TELEFON” – nowe działania olsztyńskiej drogówki

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Jak się okazuje, nie wszyscy kierowcy są świadomi tego, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Wielu z nich nie jest świadoma również tego, że takie zachowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – dlatego policjanci przypomną o tych zasadach podczas planowanych działań „TELEFON”.

Podczas codziennej służby policjanci zatrzymują do kontroli drogowej przynajmniej kilku kierowców, którzy zapominają o zakazie korzystania z telefonu podczas jazdy. Często bywa tak, że kierowca, który popełnia takie wykroczenie, posiada w aucie zamontowany zestaw głośnomówiący, z którego jednak nie korzysta. Taka postawa ewidentnie świadczy o lekceważeniu obowiązujących przepisów.

W myśl przepisów Prawa o Ruchu Drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest karą grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Pomimo obowiązującego zakazu, widok kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy jest bardzo powszechny. Tylko w 2017 roku w województwie warmińsko – mazurskim za przedmiotowe wykroczenia policjanci ukarali 2246 kierujących.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie krótkich SMS-ów. Często zdarza się, ze kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub po prostu sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość. Te sytuacje stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją „komórką” ma rozproszoną uwagę i dużo trudniej jest mu np. zmieniać biegi i skupić się na drodze.

Policjanci informują, że wobec osób lekceważących elementarne przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu drogowego będą bezwzględni. Kierowcy nieprzestrzegający podstawowych zasad muszą liczyć się z surowymi sankcjami w postaci nakładanych mandatów karnych a w szczególnych przypadkach zatrzymaniem prawa jazdy.

Źródło: KMP Olsztyn (rp/rj)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Już w piątek piłkarski turniej Neymar Jr’s Five. Zapisy wciąż otwarte!

W najbliższy piątek (25 maja) turniej Neymar Jr’s