Szpital tymczasowy w Szczytnie dla pacjentów z COVID 19 już od grudnia

Szpital tymczasowy w Szczytnie dla pacjentów z COVID 19 już od grudnia

- Kategoria: Wiadomości
0

szpital-szczytno0101.jpg

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID 19 w Szczytnie, jedna z dwóch takich placówek na Warmii i Mazurach, ma być uruchomiony na początku grudnia – podał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. 70 miejsc przygotowanych dla chorych będzie wyposażonych w respiratory.

Podczas konferencji prasowej przed budynkiem szpitala powiatowego w Szczytnie wojewoda warmińsko-mazurski wyraził nadzieję, że szpital tymczasowy pierwszych pacjentów z COVID 19 przyjmie na początku grudnia. Wyjaśnił, że przygotowania w takim samym tempie przebiegają w drugiej placówce tymczasowej – w szpitalu w Nidzicy.

„Rozwój pandemii skłania nas, że powinniśmy takie miejsca przygotować. System ochrony zdrowia, który dziś dedykujemy pacjentom z COVID 19, ma także swoją wydolność i granicę. Chodzi też o bezpieczeństwo pacjentów niecovidowych, którzy także każdego dnia wymagają pomocy medycznej” – wskazał wojewoda.

Podkreślił, że miejsca dla chorych na oddziałach covidowych w szpitalach na Warmii i Mazurach szybko się zapełniają. Według danych na piątek, 75 proc. łóżek dla pacjentów z COVID z przygotowanych na tę chwilę jest zajętych; zajętych jest też 70 proc. miejsc respiratorowych.

„Niestety rośnie liczba zakażonych w regionie. Dziś jest kolejny rekord – 1200 zakażeń na Warmii i Mazurach. Widzimy, że jest konieczność podejmowania takich działań, stąd decyzje o uruchomieniu dwóch szpitali tymczasowych” – wskazał wojewoda.

Podkreślił, że placówka tymczasowa dla pacjentów z COVID 19 w Szczytnie znajduje się w nowo wybudowanym skrzydle szpitala powiatowego. Dodał, że uruchomienie placówki dla chorych było możliwe dzięki współpracy z dyrekcją szpitala oraz starostą szczycieńskim.

Wskazał, że kolejnych 50 miejsc dla chorych na COVID 19 zostanie przygotowanych w szpitalu tymczasowym w Nidzicy i tam prace realizowane są w podobnym stopniu.

„Plan zakłada, że w Szczytnie będziemy sukcesywnie modułowo uruchamiać po 20 miejsc dla chorych, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Wszystkie miejsca będą wyposażone w respiratory i inny specjalistyczny sprzęt, który został przywieziony z Agencji Rezerw Materiałowych. Jestem przekonany, że szpitale tymczasowe przyczynią się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia i zabezpieczą pacjentów covidowych i pozostałych” – podkreślił wojewoda.

Dyrektor oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ w Olsztynie Andrzej Zakrzewski podał, że na Warmii i Mazurach pacjenci z COVID 19 są leczeni obecnie w 22 szpitalach. Wskazał, że w obecnej, trudnej sytuacji epidemicznej trzeba rozsądnie zarządzać kadrą medyczną, bo liczba pielęgniarek i lekarzy jest ograniczona. Stąd rozwiązanie, by pacjentów wymagających pomocy respiratorowej kierować przede wszystkim do Szczytna i Nidzicy; jest tam dużo sprzętu oraz kadra, stąd efektywniejsza pomoc dla pacjentów – tłumaczył.

Dyrektor szpitala w Szczytnie Beata Kostrzewa powiedziała, że początkowo, w pierwszym etapie uruchamiania szpitala tymczasowego, na każdym dyżurze będzie pracować trzech lekarzy, w tym jeden anestezjolog. Dodała, że grafiki na grudzień zostały już skompletowane.

Źródło, fot.: WMUW w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Policjanci zatrzymali osobę podejrzewaną o związek z napadem na kantor w Olsztynie

Policjanci z Komendy Miejskiej w Olsztynie zatrzymali na