Wiadomości

Szkolenie o selektywnej zbiórce odpadów w olsztyńskim ZGOK-u

14 czerwca w olsztyńskim ZGOK-u odbyło się szkolenie dla przedstawicieli gmin-udziałowców spółki ZGOK, dedykowane szczególnie pracownikom zajmującym się gospodarką odpadami w gminach.

O elementach niezwykle ważnych w organizowaniu selektywnej zbiórki odpadów mówił dr Sławomir Kasiński, adiunkt w Katedrze Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM, specjalista w zakresie gospodarowania odpadami.

Prezes Zarządu ZGOK Olsztyn Adam Sierzputowski, przybliżył historię powstania Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektor ds. technicznych w ZGOK Ryszard Szymański omówił rozwiązania technologiczne zastosowane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Po tej prezentacji uczestnicy szkolenia zwiedzili funkcjonujący od pół roku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie.

Odzysk odpadów to między innymi termiczne ich przekształcanie w energię cieplną i elektryczną. O rygorach nałożonych na zakłady termicznie przetwarzające odpady, zwane popularnie spalarniami, mówił Andrzej Jamiołkowski, specjalista w dziedzinie ocen oddziaływania na środowisko. Anna Kowalczyk z olsztyńskiego ZGOK-u przybliżyła temat prawidłowej segregacja odpadów. Jakość selektywnej zbiórki ma znaczący wpływ na wysegregowane surowce wtórne sprzedawane następnie firmom recyklerskim.

Trzy samorządy: Gmina Górowo Iławeckie, Gmina Stawiguda i Miasto Szczytno pochwaliły się wysokim poziomem odzysku surowców wtórnych. To wynik długoletniej akcji informacyjno-edukacyjnej wśród mieszkańców oraz wielu inicjatyw władz samorządowych pomagających wdrożyć zbiórkę selektywną.

ZGOK Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*