Szedł drogą bez odblasków – poniesie konsekwencje

Szedł drogą bez odblasków – poniesie konsekwencje

- Kategoria: Na sygnale
0

policja-drogowka

Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek umieścić w sposób widoczny dla kierujących element odblaskowy, wyróżniający go na drodze. Do tego przepisu nie zastosował się 55-latek, który w nocy szedł bez odblasków jedną z dróg w gminie Kisielice. Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

Wczoraj przed północą do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna. Oświadczył, że na stacji benzynowej jest jakiś mężczyzna i znajduje się w stanie upojenia alkoholowego. Dodał, że osoba ta nie ma jak wrócić do domu. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. W trakcie dojazdu do stacji policjanci zauważyli idącego lewą stroną drogi mężczyznę, który nie posiadał elementów odblaskowych. Funkcjonariusze zatrzymali się. Okazało się, że jest to 53-latek, który przed chwilą był na stacji benzynowej. Ze względu na stan nietrzeźwości mężczyzny oraz zagrożenie jakie stwarzał w ruchu drogowym policjanci zawieźli go do domu.

Policjanci przypominają!

Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przypominamy, że w myśl przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblaski umieszczone w widocznym miejscu dla innych użytkowników ruchu. Za brak elementów odblaskowych grozi mandat do 100 złotych.

odblask-grafika

Źródło: KWP Olsztyn (jk/in)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na