Wiadomości

System roweru miejskiego w 2016 roku?

Powraca temat wprowadzenia w Olsztynie systemu publicznych wypożyczalni rowerów miejskich, które umożliwiłby mieszkańcom darmowe lub niskokosztowe przemieszczanie się po mieście. Kiedy więc takie rozwiązanie pojawi się w Olsztynie? Stowarzyszenie „Wizja Lokalna” zaprasza na debatę, która odbędzie się w najbliższy czwartek (d. 30.07) o godzinie 15.45 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście.

Propozycja utworzenia w Olsztynie systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich nie jest pomysłem nowym. Wprowadzenie rozwiązania, które obok autobusów i tramwajów służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji, Wizja Lokalna złożyła już w 2013 roku w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Choć inicjatywa pod nazwą Olsztyński Rower Miejski, zajęła w głosowaniu mieszkańców wysokie trzecie miejsce, ze względu na ograniczone środki nie doczekała się jednak realizacji. Jak podkreślali wówczas urzędnicy, miejskie rowery miały wyjechać na ulice naszego miasta w okolicach 2016 roku, czyli po ukończeniu przebudowy systemu komunikacyjnego w śródmieściu.

Wielkimi krokami zbliża się rok 2016. Do tego czasu zakończyć się muszą prace związane z inwestycją tramwajową, a także uchwalony musi zostać budżet na przyszły rok. Naszym zdaniem najwyższy czas powrócić do zapowiedzi urzędników sprzed 2 lat, usiąść, przedyskutować i podjąć w końcu decyzję o zainicjowaniu przedsięwzięcia, które w innych polskich miastach pozwoliło nie tylko uatrakcyjnić ofertę komunikacji miejskiej, ale zmienić sposób myślenia o rowerach jako realnym, alternatywnym środku transportu – podkreśla Paweł Klonowski, przewodniczący stowarzyszenia Wizja Lokalna.

Okazją do dyskusji w tym zakresie będzie wspomniana debata, której jak zapowiadają organizatorzy, system roweru miejskiego będzie głównym, ale nie jedynym tematem.

Oprócz tematyki systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego poruszymy również kwestie postrzegania ruchu rowerowego jako środka transportu, obywatelskich inicjatyw rowerowych jak na przykład Łynostrada, miejskich inwestycji rowerowych, a także współpracy Urzędu Miasta z UWM w kwestiach rowerowych, w szczególności w kontekście realizacji przez uniwersytet koncepcji Green University, której jednym z elementów są właśnie rowery miejskie – dodają Rafał Ostoja-Lniski i Maciej Najdzion, organizatorzy debaty.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. rektor UWM Ryszard Górecki, pełniący rolę ambasadora projektu poseł Paweł Papke, a także koordynatorzy inicjatywy Olsztyński Rower Miejski oraz projektu Łynostrada.

Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*