Na sygnale

System AFIS pomógł ustalić sprawców

Każdy z nas posiada indywidualne cechy jakie wyróżniają nas od innych ludzi. Jedną z takich cech są linie papilarne. To, że każdy je ma nie podlega dyskusji. Jednak nie każdego linie papilarne zarejestrowane są w policyjnej bazie AFIS. Jak pomocny jest ten system w pracy Policji przekonali się olsztyńscy funkcjonariusze, którzy dzięki tej bazie ustalili dwóch sprawców. Pierwszy odpowie za usiłowanie kradzieży z lombardu. Drugi z mężczyzn nie chciał podać danych osobistych po tym, jak ukradł wódkę z miejscowego marketu.

Olsztyńscy policjanci po raz kolejny skorzystali z pomocy systemu AFIS. Tym razem dzięki tej bazie ustalili sprawcę usiłowania kradzieży z lombardu oraz sprawcę kradzieży sklepowej.

Do pierwszego zdarzenia doszło 13 października ubiegłego roku na Zatorzu. Wtedy to wówczas nieznany policjantom sprawca wybił kamieniem szybę w oknie lombardu. Mężczyzna nie zdążył niczego ukraść, najprawdopodobniej został spłoszony przez przechodniów.
Policjanci na miejscu zdarzenia przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli ślady, m. in. ślady linii papilarnych na kamieniu, którym sprawca wybił szybę. Funkcjonariusze sprawdzili za pomocą skanera czy odciski palców zarejestrowane są w bazie AFIS. Okazało się, że linie papilarne należą do 26-letniego Marcina Ł.

W miniony poniedziałek policjanci zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W trakcie przesłuchania Marcin Ł. przyznał się do przedstawionych zarzutów. Funkcjonariusze ustalili, że 26-latek przestępstwa dopuścił się w warunkach tzw. „recydywy” dlatego kara jaka mu grozi to nawet 7,5 lat pozbawienia wolności. Wczoraj Sąd Rejonowy w Olsztynie zastosował wobec sprawcy dozór policyjny.

Do drugiego zdarzenia, w którym pomocnym okazała się baza AFIS, doszło wczoraj około godziny 20.00. Wówczas oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał telefoniczne zgłoszenie od pracownika ochrony o kradzieży sklepowej. Z relacji zgłaszającego wynikało, że sprawca wziął ze stoiska z alkoholem dwie 0,2 l butelki wódki po czym pośpiesznie je wypił.

Ochroniarze ujęli mężczyznę i zaprowadzili do punktu ochrony gdzie oczekiwali na przyjazd Policji. W międzyczasie sprawca kradzieży zaczął awanturować się z pracownikami sklepu, zaczął wyzywać ich i być agresywny. W trakcie awantury mężczyzna zniszczył krzesło i stolik. Wartość szkód jakie wyrządził sprawca przekroczyła 250 złotych, dlatego odpowie on za przestępstwo.

Gdy na miejsce przyjechał patrol, mężczyzna nie chciał podać swoich danych personalnych, w związku z czym został przewieziony do komendy. Tam policjanci pobrali od zatrzymanego odciski palców. Jak się okazało policyjny system AFIS wskazał, że zatrzymany to 33-letni Adam M. Mężczyzna poszukiwany był listem gończym przez Sąd Rejonowy w Słubicach.
W najbliższym czasie mężczyzna zostanie przewieziony do Aresztu Śledczego w Olsztynie gdzie odbędzie karę 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Dodatkowo 33-latek musi liczyć się z konsekwencjami popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu. Kodeks karny za powyższe przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Czym jest AFIS i do czego służy?

AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej (z ang. Automated Fingerprint Identification System) służy do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni.

Do najważniejszych zadań AFIS należą:
• gromadzenie danych daktyloskopijnych osób podlegających rejestracji kryminalnej,
• gromadzenie danych daktyloskopijnych cudzoziemców podlegających procedurom administracyjnym na podstawie ustawy o cudzoziemcach,
• gromadzenie obrazów niezidentyfikowanych śladów daktyloskopijnych z miejsc przestępstw
• weryfikowanie danych daktyloskopijnych osób za pomocą terminali MorphoTouch i Morpho RapID.

W bazach danych AFIS znajduje się obecnie około 3 400 000 kart daktyloskopijnych i około 85 000 N.N. śladów z miejsc przestępstw. Baza kart zawiera odbitki linii papilarnych na kartach daktyloskopijnych pobrane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, natomiast baza śladów zawiera ślady pozostawione na miejscach przestępstw przez nieznanych sprawców. W systemie AFIS zrealizować można wszystkie możliwe porównania kart daktyloskopijnych i śladów.

Porównując:
• ślady z kartami (porównanie typu ślad – karta) można wykryć sprawców przestępstw,
• kartę sprawcy przestępstwa z bazą śladów (porównanie typu karta – ślad) można ustalić czy jest on sprawcą innych dotąd niewykrytych przestępstw,
• ślady ze śladami (porównanie typu ślad- ślad) można ustalić różne przestępstwa popełnione przez tych samych sprawców,
• kartę z kartą można ustalić tożsamość osoby lub zwłok.

 

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*