Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach

fot. mat. prasowe UG Dywityfot. mat. prasowe UG Dywity

Energetyczne koncerty m.in. Damiana Syjonfama i Witka Muzyka Ulicy, pokazy warzenia piwa na żywo, liczne stoiska browarów lokalnych, czy smaczna żywność od regionalnych producentów – tak będzie wyglądało Święto Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 5 sierpnia w klimatycznej dywickiej Stodole i jej okolicach.

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach, to lokalna odpowiedź na przypadający w tym roku 4 sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, chęć pokazania odradzających się tradycji browarniczych w regionie oraz promocja dywickiej Stodoły, gdzie w każdą sobotą można kupić smaczne wyroby od lokalnych rolników i producentów.

– Impreza promuje bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazuje ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.

O tym, że branża piwowarska w regionie się odradza świadczy fakt, że w Dywitach ze swoją piwną oferta wystawi się aż siedem browarów regionalnych, rzemieślniczych i restauracyjnych z Warmii i Mazur (Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Działdowski Browar Rzemieślniczy Kadyk, Browar Dziki Kocur z Olsztyna, Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych i funkcjonujący, co prawda na Podlasiu, Browar Stara Szkoła, w którym jednak piwowarami są ludzie z Warmii).

W programie Święta Warmińskiego Piwowara przygotowano wiele atrakcji. Będą pokazy warzenia piwa na żywo w warunkach domowych i w 150 litrowym kotle. Podczas festiwalu rozstrzygnięty będzie też Warmiński Konkurs Piw Domowych, który zostanie rozegrany w czterech kategoriach (Porter Angielski, Owocowa Pszenica, Rosanke i Punk IPA Klon).

– Piwowarzy domowi z całej Polski przysłali na konkurs łącznie 64 piwa, które oceniać będą certyfikowani sędziowie – mówi Daniel Duda, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Warto podkreślić, że zwycięskie piwo w kategorii Rosanke w nagrodę uwarzy na skalę przemysłową Browar Kormoran. W czasie wydarzenia nastąpi też odszpuntowanie 50-litrowej beczki warmińskiego piwa Rosanke. Będzie stoisko kolekcjonerskie, domowe miody, nalewki i likiery, czy turniej gry w kapsle Tour de Gmina Dywity. Na scenie zagrają Damian Syjonfam, czołowy przedstawiciel reggae w Polsce, folkowy i taneczny Witek Muzyk Ulicy, blues-rockowe Blue Card z Olsztyna i rockowa Szarlotka z Olsztynka, w której składzie są kilkunastoletnie dziewczyny. W Stodole będzie można popróbować lokalnej żywności: będą sery kozie i krowie, swojskie wędliny, kanapki ze smalcem i ogórkiem, ciasta, syropy, czy pokaz kręcenia sękacza.

Mieszkańcy Olsztyna będą mogli do Dywit na wydarzenie dojechać i wrócić z niego autobusami linii 108 i 112. W dniu wydarzenia na obu liniach kursować będą autobusy przegubowe.

Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara są: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Sponsorzy i partnerzy to: Totalizator Sportowy, Chmieliński Development, Agro Helena Dywity, Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Browar Kadyk, Pijana Czapla, Browar Stara Szkoła, Browar Dziki Kocur.

swieto-piwowara-dywity1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Podczas widzenia w areszcie chciał przekazać swojemu koledze ponad 400 zakazanych tabletek

200 sztuk białych tabletek, 200 niebieskich oraz 27