Strażnicy Miejscy odpowiadają na pytania dotyczące grillowania

Strażnicy Miejscy odpowiadają na pytania dotyczące grillowania

- Kategoria: Wiadomości
0

grill

W ostatnim czasie do Straży Miejskiej wpływa coraz więcej pytań dotyczących grillowania. – W związku z tym informujemy, że w obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów zabraniających grillowania na wolnej przestrzeni – wyjaśniają strażnicy. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile same rozpalenie grilla nie jest zabronione to niektóre czynności, które mogą towarzyszyć takiej formie spędzania wolnego czasu już tak.

Najważniejszą rzeczą jest stosowanie się do przepisów przeciwpożarowych. Zgodnie z art. 82 §3 Kodeksu Wykroczeń ,,Kto na terenie lasu, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Kolejną kwestią jest zachowanie osób grillujących. Niekiedy zdarza się, że podczas zabawy uczestnicy spożywają alkohol w miejscach zabronionych przez co narażają się na sankcje karne. Kiedy w atmosferze dobrej zabawy głośno się zachowują zakłócając spokój i porządek publiczny  czy kończąc spotkanie zostawią po sobie zaśmiecony teren, również muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w Kodeksie Wykroczeń.

Często zdarza się, że spółdzielnie mieszkaniowe wprowadzają w swoich regulaminach zakazy pewnych zachowań w tym palenia grilla na balkonie czy tarasie. Istnienie takich zakazów i ich egzekwowanie leży tylko i wyłącznie w gestii administratora. Za ignorowanie takich zakazów nie są przewidziane sankcje karne wynikające z Kodeksu Wykroczeń czy innych ustaw.

Podsumowując grillować można, jednakże z rozsądkiem i przy odpowiednim zachowaniu osób w nim uczestniczących.

źródło: SM w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

W jeziorze Ukiel utonął mężczyzna. Wcześniej spożywał alkohol

Przedwczoraj w nocy, w jeziorze, utonął mężczyzna. Policja