Strażacy ochotnicy walczą o zmianę ustawy o ochronie przeciwpożarowej

Strażacy ochotnicy walczą o zmianę ustawy o ochronie przeciwpożarowej

- Kategoria: Wiadomości
0

straz

Z inicjatywy strażaków z OSP Ustronie Morskie zawiązał się komitet dążący do zmiany ustawy z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Projekt poprawki zakłada, że strażacy ochotnicy, którzy ulegli wypadkowi podczas akcji lub ćwiczeń, mieliby prawo do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. Akcję wspiera marszałek województwa Jacek Protas, który pełni funkcję prezesa oddziału zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej RP.

W myśl ustawy strażacy, w tym również członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania obowiązków, mają prawo do jednorazowego odszkodowania oraz renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Strażak ochotnik, który nie posiada ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pozbawiony jest środków utrzymania podczas leczenia i rehabilitacji. Zmiana w obowiązującej ustawie polegałaby na rozszerzeniu uprawnień o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Projekt ustawy, uzasadnienie oraz wzór listy poparcia znajdują się na stronie: http://osp.ustronie-morskie.pl/zmieniamy-ustawe,332,l1.html.

Strażacy czekają na wypełnione arkusze do 15 listopada. Aby projekt ustawy można było złożyć w Sejmie potrzebne jest 100 tys. podpisów. Na listę można się również wpisywać osobiście w Biurze ds. Obronności Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (ul. Emilii Plater 1, pok. 473) oraz siedzibie wojewódzkiego oddziału Związku OSP RP (ul. Niepodległości 12).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Andrzej Duda ponownie prezydentem RP

Dziś (13.07) wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne