Spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim

Spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim

- Kategoria: Kultura
0

spotkanie-w-holewinski

Biblioteka multimedialna Planeta 11 przy współpracy olsztyńskiego koła Stowarzyszenia Endecja zaprasza na spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim z okazji ukazania się jego nowej powieści, „Pogrom 1905”.

Panorama zależy od punktu obserwacyjnego. Także panorama epoki. W „Pogromie 1905” Holewiński przygląda się Warszawie początku XX wieku z perspektywy… domów publicznych. Stolicą Kongresówki w 1905. roku wstrząsa seria linczów na sutenerach i prostytutkach. Kto za nią stoi? Wzburzeni mieszczanie czy może jednak carscy prowokatorzy? Ten mało znany epizod naszej historii (a takie Autor w kolejnych swoich powieściach zwykł prezentować czytelnikom) stanowi pretekst do ukazania ówczesnych ludzi i ich często niejednoznacznych postaw. Holewińśki ukazuje ówczesną Warszawę jako tygiel, w którym krzyżują się interesy carskich władz, konspiratorów, prywatnych przedsiębiorców (z szacownych i mniej szacownych branż), a stosunki polsko-rosyjskie są dalekie od prostych, czarno-białych podziałów. To książka dla chcących zrozumieć rodzimą historię głębiej niż na poziomie poczciwych patriotycznych czytanek.

O Autorze:
Wacław Holewiński (ur. 1956), z wykształcenia prawnik, ważna postać antykomunistycznej opozycji, całe swoje życie poświęcił literaturze. Najpierw jako współpracownik podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej, później założył wydawnictwo Przedświt, którego działalność kontynuował po 1989. roku, już w warunkach rynkowych. Jako prozaik zadebiutował w 2003. roku powieścią „Lament nad Babilonem”, poświęconej Tadeuszowi Danilewiczowi, Komendantowi Głównemu NSZ – swojemu stryjecznemu dziadkowi. Zgłębianie historii własnej rodziny kontynuował potem w książce „Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów”.

Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poświęcił im także powieści: „Opowiem ci o wolności” (za którą otrzymał w 2013. roku Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, w której kapitule obecnie również zasiada) i „Honor mi nie pozwala”. We współczesnym nurcie swojej prozy, reprezentowanym przez powieści „Za późno na modlitwę”, „Przeżyłem wszystkich poetów” i „Szwy” (poświęconej do dziś nie rozliczonej komunistycznej zbrodni mającej miejsce w Olsztynie) korzysta z doświadczeń swojego pokolenia, z życiorysami naznaczonymi PRL-em. Autor sztuk teatralnych, również zanurzonych w niewesołej polskiej współczesności. Popularyzator literatury, dawniej na falach Radia Wnet, obecnie w Drugim Programie Polskiego Radia. Współredaktor serwisu www.pisarze.pl, gdzie prowadzi stałą rubrykę „Mebluję głowę książkami”.

11 maja godz. 17:00
Planeta 11 Biblioteka Multimedialna w Olsztynie (al. Pilsudskiego 38)
spotkanie-w-holewinski1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Policja ustaliła tożsamość mężczyzny wyłowionego z Jeziora Długiego

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ustalili