Sinice zniknęły. Kąpieliska na jez. Krzywym ponownie otwarte

Sinice zniknęły. Kąpieliska na jez. Krzywym ponownie otwarte

- Kategoria: Wiadomości
0

krzywe

Na jeziorze Krzywym ponownie otwarto trzy kąpieliska, które zostały zamknięte w piątek 26 lipca. Przyczyną czasowego zakazu były groźne dla zdrowia sinice.

Dziś pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie ponownie przebadali próbki wody z jeziora Krzywego na obecność sinic. Przeprowadzone badania potwierdziły zniknięcie sinic z wody. Inspektorzy sanitarni zezwolili na otworzenie wszystkich trzech – zamkniętych w piątek z powodu sinic kąpielisk: Słoneczna Polana, Marina i Plaża Miejska.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Przypomnijmy, że kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 964 nowe przypadki na Warmii i Mazurach. Najwięcej w Olsztynie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (04.12) o 13239 nowych