Wiadomości

Sinice zniknęły. Kąpieliska na jez. Krzywym ponownie otwarte

Na jeziorze Krzywym ponownie otwarto trzy kąpieliska, które zostały zamknięte w piątek 26 lipca. Przyczyną czasowego zakazu były groźne dla zdrowia sinice.

Dziś pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie ponownie przebadali próbki wody z jeziora Krzywego na obecność sinic. Przeprowadzone badania potwierdziły zniknięcie sinic z wody. Inspektorzy sanitarni zezwolili na otworzenie wszystkich trzech – zamkniętych w piątek z powodu sinic kąpielisk: Słoneczna Polana, Marina i Plaża Miejska.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Przypomnijmy, że kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*