Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach

Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach

- Kategoria: Wiadomości
0

Ilustracja do tekstu/Park Centralny w OlsztynieIlustracja do tekstu/Park Centralny w Olsztynie

Fontanny są elementami architektury miejskiej. Pełnią funkcje ozdobne, w związku z tym woda w tego typu urządzeniach nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, apeluje do mieszkańców, aby w upalne dni nie kąpali się w fontannach.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą, w której można zażywać kąpieli.

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wodę.

Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) czy ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci.

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella. W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną i śmiertelną chorobę legionelozę (przebiega jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac).

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów – informuje Sanepid.

Źródło: WSSE w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na