Rzeka Łyna

Rzeka Łyna

- Kategoria: Natura, Turystyka w Olsztynie
0

rzeka-lyna

Rzeka Łyna wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy, źródła rzeki znajdują się w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny. Jest to rezerwat krajobrazowo-geomorfologicznego z występującym tu zjawiskiem erozji wstecznej, zjawiska bardzo rzadkiego na niżu.

Rzeka Łyna przepływa przez szereg jezior rynnowych (Brzeźno Duże, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Jezioro Łańskie, Ustrych), wśród których największym i najgłębszym jest Jezioro Łańskie. Łyna kilkakrotnie zmienia swój kierunek, przecina kilka ciągów moren czołowych, co wpływa na różnorodny charakter poszczególnych odcinków doliny.

  • W górnym biegu rzeka przepływa przez Rezerwat przyrody Las Warmiński.
  • Na rzece znajdują się elektrownie wodne.

Nazwę Łyna wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę rzeki – Alle.

Spływ kajakowy

Olsztyńskie rzeki ze względu na swój niepowtarzalny charakter są cenione przez kajakarzy. Od maja do września, organizowane są spływy kajakowe „Łyną przez Olsztyn”.

Trasa spływu jest łatwa i nadaje się nawet dla początkujących kajakarzy. Spływ rozpoczyna się pod zamkiem olsztyńskim, na łące przy restauracji „Nad Wodospadem”. Trzykilometrowa trasa wiedzie przez malowniczy przełom Łyny w Lesie Miejskim. Celem spływu jest malownicze rozlewisko, gdzie Łyna łączy się z Wadągiem.

Wędkarstwo

Rzeka Łyna to również doskonałe miejsce dla wędkarzy, którzy mogą tu liczyć na takie gatunki jak:

okoń, leszcz, płoć, sandacz, kleń, węgorz, boleń, lin, karp, karaś, szczupak, sum, brzana, miętus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na