Rynek nieruchomości mieszkalnych w Olsztynie

Rynek nieruchomości mieszkalnych w Olsztynie

- Kategoria: Polecane artykuły
0

art-4564647

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce wyraźnie poprawiła się w ciągu kilku ostatnich lat. Kryzysowy był rok 2012, kiedy wielu developerów zmuszonych było zamknąć swoją działalność i nie kończyć rozpoczętych inwestycji. Mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym było bardzo dużo, przez co trudno było sprzedać nieruchomość. Obecnie jest nieco inaczej. Sprawdźmy, w jakiej kondycji znajduje się obecnie rynek nieruchomości w Olsztynie.

Boom na rynku nieruchomości

W całym kraju rok 2017 był bardzo korzystny na rynku nieruchomości. Statystyki pokazują, że tylko w ubiegłym roku deweloperzy sprzedali ponad 62 tys. mieszkań w całej Polsce. Z miesiąca na miesiąc rośnie jednocześnie liczba mieszkań, jakie oddają oni do użytku na rynku pierwotnym. GUS podaje, że w okresie od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku przybyło ponad 580 tys. zupełnie nowych mieszkań.

Popyt na nowe mieszkania wywołany jest dobrą sytuacją w gospodarce i rosnącymi wynagrodzeniami Polaków. Nie bez znaczenia był rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”, pozwalający na uzyskanie wysokich dopłat do zakupu mieszkania.  Z drugiej strony są inwestorzy, którzy dysponują pokaźnym kapitałem i chcą go przeznaczyć na realizację inwestycji na rynku nieruchomości. Kupują zatem m.in. mieszkania na sprzedaż z zyskiem w późniejszym czasie albo luksusowe nieruchomości, aby móc je wynajmować i czerpać z tego tytułu realne dochody. Eksperci, m.in. biuro nieruchomości  https://www.newhouse.co, podkreślają, że zmiana pokoleniowa, jaką obserwujemy obecnie w całym kraju, powoduje, że młodzi ludzie nie chcą już mieszkać w starych, wysłużonych mieszkaniach, ale chcą zwiększyć swój standard życia. Gotowi są kupić droższe mieszkanie z rynku pierwotnego, zaciągnąć na ten cel wieloletni kredyt hipoteczny, ale zrealizować swoje marzenia o życiu na wysokim poziomie.

Rynek powoli się stabilizuje i przybywa osób chętnych do nabycia nowych nieruchomości z rynku pierwotnego. Jak zatem przedstawia się sytuacja w gospodarce mieszkaniowej w Olsztynie?

Ceny mieszkań w Olsztynie

Olsztyn nie jest największym miastem w Polsce i bynajmniej trudno go nazwać metropolią. Jednak mieszkania na sprzedaż w tym mieście zaliczane są do jednych z droższych na tle całej Polski. Cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym w Olsztynie przekracza kwotę 4 tys. zł. Jeszcze droższe są nowe mieszkania od developerów w Olsztynie w luksusowej dzielnicy, z dala od centrum.

Średnią cenę za 1 mkw nieruchomości w Olsztynie można oszacować na podstawie przykładowych ofert ze strony: https://www.newhouse.co/mieszkania/olsztyn/sprzedaz/. Mieszkanie o powierzchni 123 mkw w centrum Olsztyna, przy ul. Erwina Kruka można kupić za 359 000 zł, co oznacza, że za 1 mkw zapłacimy 2919 zł.  Jednak są i takie propozycje, jak mieszkanie trzypokojowe na osiedlu Nagórki, przy ul. Mieczysława Orłowicza – mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 60 mkw kosztuje 349 tys. zł, co oznacza w przeliczeniu na metry kwadratowe, że 1 mkw wymaga zapłacenia 5820 zł.

Drożej wychodzą małe mieszkania, np. 37 mkw na Jaroty przy ul. Juliusza Malewskiego kosztuje 240 tys. zł, co oznacza, że za 1 mkw trzeba zapłacić prawie 6,5 tys. zł, ale kupujemy wówczas mieszkanie w nowym budownictwie.

Gdzie w Olsztynie można kupić nowe mieszkania?

Zdecydowanie kupujący w Olsztynie interesują się nowymi mieszkaniami, oferowanymi przez developerów. Wybór na rynku nie jest być może zbyt szeroki. W zdecydowanej większości przypadków developerzy w Olsztynie realizują swoje inwestycje w nieruchomości mieszkalne na działkach zielonych, poza centrum miasta, zapewniając przyszłym lokatorom spokój, ciszę i relaks. Jednocześnie takie nieruchomości muszą być dobrze skomunikowane z centrum i ważnymi punktami infrastrukturalnymi.

Działki poza centrum są tańsze i developerzy mogą sobie pozwolić na zrealizowanie inwestycji niższym kosztem. Nie tylko w samym Olsztynie, ale i w pobliskich Mikołajkach można znaleźć nowe, luksusowe apartamenty.

W Olsztynie developerzy budują m.in. Osiedle Tęczowy Las obejmujące budynki wielorodzinne. Położone są one zaledwie 300 metrów od Jeziora Bartąg. Osiedle zlokalizowane jest właściwie na granicy Olsztyna i gminy Stawiguda, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli w przyszłości cieszyć się bliskością terenów leśnych i parkowych.

Kupujący cenią sobie nowe mieszkania z uwagi na ich doskonałe położenie, ciekawą infrastrukturę osiedlową, ale też przez lepszy stan techniczny mieszkania. Nowe apartamenty i mieszkania kilkupokojowe mają ciekawy, funkcjonalny układ, który można dostosować pod swoje potrzeby. Wiele z nich wyposażono w nowoczesne technologie, które powodują, że przyszli właściciele skorzystają na wyższym komforcie i będą cieszyć się podwyższonym standardem mieszkania. Nieruchomości znajdują się na zabezpieczonych osiedlach – bezpiecznych, kameralnych, gdzie niepożądane osoby trzecie nie będą miały większego dostępu. Do tego do mieszkań zwykle przyporządkowane są miejsca parkingowe – naziemne i podziemne, co jest bardzo ważne dla współczesnych kupujących.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W weekend utrudnienia w ruchu na ul. Sielskiej i Al. Schumana

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie informuje,