Wiadomości

Rusza policyjna akcja kontrolno – profilaktyczna „Bezpieczna droga do szkoły”

Już jutro we wszystkich szkołach ponownie zabrzmi dzwonek. Po przerwie wakacyjnej w okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci i młodzież, którzy korzystać będą z przejść dla pieszych, poboczy, w niektórych miejscach również z jezdni. Aż do końca czerwca droga do szkoły i z powrotem będzie stałym punktem dnia każdego ucznia. Aby dzieci i młodzież czuli się bezpieczniej, policjanci w Olsztynie i powiecie olsztyńskim prowadzą akcję kontrolno – profilaktyczną „Bezpieczna droga do szkoły”. Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w drodze do i ze szkoły, Policja wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, prowadzi każdego roku działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Początek września może być szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy nie posiadają jeszcze wystarczających umiejętności i wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z dróg.

Szczególnie niebezpieczne staje się dla nich przekraczanie jezdni, poruszanie się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Często też niewłaściwie, a co za tym idzie – nieostrożnie zachowują się oczekując na przyjazd autobusów. Dlatego policyjne patrole, wspierane przez strażników miejskich, obecne są w rejonach szkół i przedszkoli, a policjanci prowadzą kontrole w zakresie właściwego oznakowania przejść dla pieszych oraz respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców, rowerzystów i pieszych użytkowników dróg publicznych.

Zadaniem policjantów jest także propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. W tym celu funkcjonariusze spotykają się z dziećmi, by uświadomić im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Funkcjonariusze pomagają w przygotowaniu uczniów, zwłaszcza z klas I szkół podstawowych, do korzystania z dróg w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Przypominamy, że 31 sierpnia 2014 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Obecnie obowiązek noszenia tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym. Bez elementów odblaskowych pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jeżeli będzie korzystał z drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub z chodnika oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Za elementy odblaskowe mogą posłużyć kamizelki, smycze, opaski, które by spełniały swoją funkcję powinny być założone na ubraniu wierzchnim, na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze i zwracanie uwagi na najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego. Ponadto w okresie jesienno – zimowym koniecznie należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pragną w tym miejscu przypomnieć najmłodszym kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć na drodze niebezpieczeństwa:

  1. Zawsze wybieraj drogę uczęszczaną, nie idź „na skróty” przez ustronne miejsca, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pamiętaj, że jesienią szybciej zapada zmrok, dlatego zaplanuj powrót do domu w porze, gdy jest jeszcze widno lub poproś rodziców, by odebrali Cię z zajęć dodatkowych, od znajomych.
  2. Na drodze, gdzie nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.
  3. W drodze do szkoły bądź wyjątkowo ostrożny przechodząc przez jezdnię i nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej strony, następnie z prawej i dla pewności spójrz jeszcze raz w lewo. Jeśli droga jest wolna – przechodź przez jezdnię. Jeśli przejście przez jezdnię wyposażono w sygnalizację świetlną, czekaj na światło zielone.
  4. Jeśli w drodze do szkoły zaczepi Cię obca osoba, nie oddalaj się z nią nigdzie, nie wsiadaj z nią do samochodu, nie przyjmuj od niej żadnych prezentów. Koniecznie o takiej sytuacji opowiedz rodzicom lub nauczycielowi.
  5. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym, nie pokazuj ich kolegom, nie chwal się również jeśli masz przy sobie wartościowe przedmioty i pieniądze. Pamiętaj, by do szkoły nie przynosić większych sum pieniędzy, nie zostawiać w szatni wartościowych przedmiotów.
  6. Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, który jest odpowiedzialny za Twoje bezpieczeństwo w szkole. Odnoś się z szacunkiem do kolegów i koleżanek. Nie dokuczaj młodszym i nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz.

Bezpieczeństwo dzieci zależy przede wszystkim od ich rodziców. Są oni wzorem dla dzieci, stąd niezwykle ważne jest, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

Oto kilka wskazówek skierowanych do dorosłych:

  1. Przypominaj jak najczęściej dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza by zachowywało ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę, wytłumacz by nie naśladowało niebezpiecznych zabaw rówieśników.
  2. Jeśli Twoje dziecko samo dociera do szkoły, sprawdź trasę, która do niej prowadzi, a następnie prześledź ją razem z dzieckiem, by nauczyło się bezpiecznie z niej korzystać – by znało przejścia dla pieszych, przejścia przez mosty, wiadukty, kładki, by rozpoznawało ustawione znaki drogowe, by wiedziało, jak zachować się jeśli w pobliżu są prowadzone roboty drogowe itp.
  3. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Pamiętaj, aby Twoje dziecko było zawsze widoczne na drodze, wyposaż go w elementy odblaskowe. Od 31 sierpnia br. obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, nałożony jest na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jako osoba dorosła też jesteś zobowiązana do ich noszenia!
  4. Dowożąc dziecko do szkoły, pamiętaj że dziecko w wieku do 12 lat nie przekraczające 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku ochronnym. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.
Źródło, fot. KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*