Rusza czwarta edycja WAMA Film Festival

Rusza czwarta edycja WAMA Film Festival

wama-film-festival-2017

We wtorek 10 października o godz. 16:00 w olsztyńskim Multikinie odbędzie się ceremonia otwarcia 4. WAMA Film Festival. Po oficjalnym przywitaniu gości przez organizatorów wydarzenia rusza pierwsza projekcja Konkursu Głównego – zobaczymy film Raoula Pecka „Nie jestem twoim murzynem”.  Dokładny program dnia zamieszczamy poniżej.

Od niedzieli 8 października trwają międzynarodowe warsztaty dla młodzieży z Polski, Litwy, Ukrainy i Francji. Ponad 80 uczestników poznaje tajniki każdego z etapów procesu powstawania filmu – tworzenia scenariusza, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu i montażu. Wynikiem zajęć dla młodych krytyków filmowych będą video-recenzje konkursowych filmów krótkometrażowych.

Pracy z kamerą towarzyszą spotkania z uznanymi twórcami, aktorami, ekspertami z branży i osobistościami z regionu. W Planecie 11 z młodzieżą spotkał się Wiktor Marek Leyk, pełnomocnik marszałka województwa do spraw mniejszości narodowych i etnicznych i dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa. Gość opowiedział o złożonej historii regionu oraz charakterystycznej dla Warmii i Mazur wielokulturowości. Uczestnicy zadawali bardzo różnorodne pytania – o ulubione lokalne potrawy, a także o znaczenie tożsamości regionalnej dawniej i dziś.

– Jestem Europejczykiem i obywatelem świata – podsumował Wiktor Marek Leyk.

***

Program 4. WAMA Film Festival, wtorek 10 października, Multikino:

  • NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM, reż. Raoul Peck, prod. Szwajcaria, Francja, Belgia, USA

Godz. 16:00 – 18:15

Poetycki film napędzany gniewem i niezgodą na niesprawiedliwość społecznąPiotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu.

Raoul Peck, wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

  • PO TAMTEJ STRONIE, reż. Aki Kaurismäki, prod. Finlandia, Niemcy 2017

Godz. 18:30 – 20:10

Współczesna baśń, która zaraża optymizmem i nadzieją nawet w tak przygnębiającej kwestii jak kryzys migracyjny Piotr Czerkawski.

Niemłody już mieszkaniec Helsinek postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób.

  • OSTATNI W ALEPPO, reż. Firas Fayyad, prod. Dania, Syria 2017

Godz. 20:30-22:20

Poruszający dokument o ludziach oddanych swojej społeczności, a jednocześnie heroicznie walczących o prawo do normalnego życiaPiotr Czerkawski.

Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu „Ostatni w Aleppo”, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. istnień, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata. Zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.

***

W Planecie 11, jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, o godz. 12:00 „Analizę konstrukcji filmowej” przeprowadzi montażysta filmowy i dyrektor festiwalu Marcin Kot Bastkowski. Z młodzieżą spotka się również wicemarszałek województwa Miron Sycz i opowie o lokalnej historii Warmii i Mazur. Oba wydarzenia odbędą się w ramach Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych oraz VIEW – Video Essay Workshops.

Zwieńczeniem dnia będzie Klub Festiwalowy WAMA Film Festival w Pubie Vinyl (ul. Piastowska 4a, godz. 22:30)

Więcej informacji na www.wamafestival.pl.

WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Rajd rowerowy Łynostradą i spływ rzeką Łyną

Impreza będzie finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a