Wiadomości

Rower miejski w Olsztynie. Ponad pół tysiąc mieszkańców wyraziło zdanie, docelowo ma być ich ponad tysiąc

W trwających od początku stycznia badaniach ankietowych stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, których tematem jest kwestia wprowadzenia w Olsztynie publicznego systemu stacji rowerów miejskich, wzięło już udział ponad pół tysiąca olsztynian. Organizatorzy zachęcani sukcesem ubiegłorocznych badań w sprawie przyszłości Łynostrady, podczas których udało im się zebrać prawie 1300 ankiet, postanowili spróbować ponownie przepytać reprezentatywną grupę ponad tysiąca mieszkańców. W tym właśnie celu termin zbierania ankiet przedłużony został do końca kwietnia.

Trzecia pod względem poparcia (prawie 800 mieszkańców) inicjatywa pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, według pierwotnych zapowiedzi ratusza uruchomiona miała zostać w okolicach 2016 roku. Stowarzyszenie Wizja Lokalna postanowiło wspomóc urzędników i przeprowadzić wśród mieszkańców badania ankietowe jak system powinien funkcjonować, akcję zapowiadając jako swoiste referendum poparcia w tej sprawie. W ankiecie mieszkańcy pytani są o doświadczenia związane z podobnymi rozwiązaniami w innych miastach oraz oczekiwania względem systemu roweru miejskiego w stolicy Warmii i Mazur. Wśród pytań pojawiają się te o koszta korzystania, najważniejsze cechy, zakres czasowy funkcjonowania czy model rozbudowy systemu. Jest również miejsce na własne uwagi i spostrzeżenia.

– Propozycja utworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich to rozwiązanie znane i sprawdzone w wielu polskich i europejskich miastach. Uważamy, że doskonale sprawdziłoby się również w Olsztynie. Za pomocą prowadzonej akcji ankietowej chcemy pokazać urzędnikom zainteresowanie tematem ze strony mieszkańców oraz pomóc im podjąć decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania już w następnym roku – mówi Paweł Klonowski, przewodniczący Wizji Lokalnej.

W zamyśle pomysłodawców wprowadzenie rozwiązania, obok autobusów i tramwajów, służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji. W tym celu oprócz woli o podjęciu inicjatywy, niezbędna jest również decyzja o przeznaczeniu środków finansowych na jej realizację.

– Efektem akcji, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich przeprowadzonych przez nas badań miejskich na temat Łynostrady i Dworca Zachodniego, będzie publiczny raport. Dokument będzie oczywiście dostępny publicznie. Ma on stanowić źródło wiedzy, ale też społeczny mandat do rozmów na temat wprowadzenia miejskiego systemu stacji rowerowych z radnymi oraz oczywiście prezydentem – podkreśla Rafał Ostoja-Lniski, koordynator badań.

Treść trwającej do końca kwietnia ankiety dostępna jest pod adresem – http://www.ebadania.pl/872c11fe349cbec4

Więcej informacji na stronach:

www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna
www.facebook.com/olsztynskirowermiejski

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*