Rekordowy budżet Gminy Dywity na 2018 rok

Rekordowy budżet Gminy Dywity na 2018 rok

- Kategoria: Wiadomości
0

dywity-34.jpeg

Ponad 62 mln zł dochodów, prawie 72 mln zł wydatków, w tym 22 mln zł wydatków na inwestycje, deficyt na poziomie 9,4 mln zł – to najważniejsze liczby uchwalonego we wtorek 19 grudnia budżetu gminy Dywity na 2018 rok. To rekordowy budżet w historii gminy, w którym ponad 30 proc. środków jest przeznaczonych na inwestycje. Za budżetem na 2017 rok zagłosowało 13 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Inwestycje w budowę i poprawę stanu dróg lokalnych oraz w infrastrukturę wodociągowo-sanitarną pochłoną największą część, bo aż ponad 15 z 22 zaplanowanych milionów złotych przeznaczonych na inwestycje w budżecie Gminy Dywity na 2018 rok.  

– W celu przyspieszenia inwestycji na drogach gmina planuje emisję obligacji komunalnych – mówi wójt Jacek Szydło. – Chcemy przyspieszyć wykonanie dróg w istniejącej starej zabudowie, na co czekają cierpliwie jej mieszkańcy. Stare drogi w Dywitach, jak: Jeżynowa, Kwiatowa, Nad Stawem, gruntowe w miejscowości Słupy, Kieźliny oraz wytypowane na nowych osiedlach, jak np. w Różnowie powinny uzyskać nową nawierzchnię.

To jednak nie koniec, bo dzięki podpisanej z marszałkiem umowy na dofinansowanie unijne w planach na 2018 rok jest także rozpoczęcie budowy ścieżki pieszo-rowerowej z Dywit do Różnowa, modernizacja drogi Myki-Zalbki do ul. Wiosennej w Olsztynie oraz budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Wadąga do Zalbek.

Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę wodociągowo-sanitarną, to po nowym roku ruszą prace związane z przerzuceniem dobrej jakościowo wody z Olsztyna do Dywit, Różnowa i Ługwałdu. Gmina ma już wybranego wykonawcę budowy wodociągu z osiedla Sterowców do Dywit i Ługwałdu, a lada dzień podpisze umowę z wykonawcą wodociągu z Dywit do Różnowa. Z kolei z informacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie wynika, że do końca II kwartału 2018 roku woda powinna dotrzeć z Olsztyna do granic Gminy Dywity (Osiedla Sterowców). W budżecie gminy zaplanowano też środki na modernizacje SUW w Słupach, zakup lamp UV, czy budowę sieci kanalizacji sanitarnej z Barkwedy do Bukwałdu.

Wśród pozostałych inwestycji warto wymienić rozpoczęcie realizacji projektu cyfrowych usług w UG Dywity, zagospodarowania terenów przyległych do Jeziora Dywickiego, modernizację świetlicy wiejskiej w Sętalu, rozpoczęcie budowy świetlicy z zapleczem sportowym w Różnowie, zakup aparatu do wczesnego wykrycia wad postawy, czy drugi etap budowy oświetlenia na boiskach w Różnowie i Słupach. Za budżetem zagłosowało ostatecznie 13 radnych, a dwóch pozostałych wstrzymało się od głosu. Deficyt zostanie  pokryty z pożyczek, kredytów i sprzedaży papierów wartościowych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

Obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, dwa nowe oddziały