Radni przyjęli propozycję zmian w Strefie Płatnego Parkowania

Radni przyjęli propozycję zmian w Strefie Płatnego Parkowania

- Kategoria: Wiadomości
2

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Podczas dzisiejszej (27 listopada) sesji olsztyńscy radni przyjęli propozycje zmian w działaniu strefy. Pierwsze nowości zaczną obowiązywać w lutym, kolejne w lipcu.

Najważniejsze spośród zmian to rozszerzenie zasięgu strefy, likwidacja jednej z podstref oraz preferencyjne podejście do płacących podatki w Olsztynie. Celem jest ograniczenie ruchu w centrum miasta, a w konsekwencji – podniesienie jakości życia mieszkańców.

Na taki krok zdecydowało się wiele polskich miast. Umożliwiły to ostatnie zmiany w przepisach, które dały samorządom możliwość nowych regulacji w opłatach za postój w Strefach Płatnego Parkowania.

– Pozostawianie pojazdów w olsztyńskiej Strefie Płatnego Parkowania nie powinno być tańsze niż korzystanie z komunikacji publicznej – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc. – Wzrost opłat ma zniechęcać do wjeżdżania prywatnymi samochodami do centrum Olsztyna i skłaniać użytkowników pojazdów do krótszego pozostawiania aut w strefie. Natomiast ograniczenie ruchu na obszarze strefy przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, co spowoduje poprawę komfortu życia mieszkańców.

Jak wynika z analiz – średnie obłożenie w ciągu dnia w olsztyńskiej SPP wynosi 77 proc., podczas gdy w samym centrum dochodzi aż do 94 proc. Dzięki zmianom znacząco powinna zwiększyć się rotacja pojazdów. Proponowane zmiany miałyby zostać wprowadzone w dwóch etapach.

Najpierw – od lutego 2020 roku – zaczęłyby obowiązywać nowe stawki za parkowanie. Przykładowo: pierwsza godzina postoju kosztowałaby 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a miesięczny abonament 150 zł (dotąd 100 zł). Kolejną nowością byłoby zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C). To oznacza, że zamiast trzech podstref, miałyby obowiązywać tylko dwie – C (czerwona) oraz T (zielona).

Natomiast od lipca 2020 roku wprowadzone miałyby zostać kolejne rozwiązania. Proponowana podstawowa opłata wzrośnie do 3,9 zł za pierwszą godzinę postoju, a miesięczny abonament – do 250 zł. Jednak w przypadku płatności Olsztyńską Kartą Miejską, potwierdzającą opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn, użytkownik korzystać będzie z ulgi i obowiązywać go będą stawki wprowadzone w lutym 2020 roku, czyli np. 3 zł za pierwszą godzinę postoju i 150 złotych za miesięczny abonament. Dodatkowo, od lipca Strefa Płatnego Parkowania zostałaby rozszerzona o ulice Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

W następnym roku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu planuje także modernizację parkomatów. Wśród najważniejszych udogodnień będzie wprowadzenie możliwości regulowania należności kartą płatniczą. Kierowca nie będzie też musiał wracać do pojazdu, by włożyć potwierdzenie płatności za szybę – wystarczy, że w parkomacie poda numer rejestracyjny pojazdu.

Propozycje zmian w pigułce:
* od lutego 2020 roku
– zmiana stawek za parkowanie w strefie (np. z 2,5 zł za pierwszą godzinę teraz do 3 zł, a za miesięczny abonament ze 100 zł do 150 zł);
– zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej – czerwoną.

* od lipca 2020 roku
– wprowadzenie nowych stawek za parkowanie w strefie (np. 3,9 zł za pierwszą godzinę, miesięczny abonament – 250 zł);
– brak zmian w stawkach w przypadku płatności Olsztyńską Kartą Miejską, na której, na podstawie dokumentów potwierdzających płacenie podatku na rzecz gminy Olsztyn, zapisana zostanie ulga;
– rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania o ulice Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

Mapa Strefy Płatnego Parkowania po przyjętych zmianach

SPP-mapa-podstrefy-2020Źródło: UM Olsztyna

2 Komentarze

  1. Chciałbym się zapytać gdzie mieszkańcy Kromera, Jagiełły będą parkować swoje pojazdy. Na balkonach ?

  2. Owszem nalezy podnieść stawki.Uwazam tez ze pod szpitalami nie powinno sie płacić za parking.Dla emerytów powinny być ulgi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Olsztyńskie biblioteki wracają do życia

Od poniedziałku (30.11) ponownie będzie można korzystać ze