Przy Starym Ratuszu już nie zaparkujesz

Przy Starym Ratuszu już nie zaparkujesz

- Kategoria: Wiadomości
0

stary-ratusz

Zła wiadomość dla kierowców korzystających z parkingu w samym sercu starówki. Dzisiaj (27.10.) Prezydent Olsztyna podjął decyzję w sprawie parkowania pojazdów przy Starym Ratuszu – na olsztyńskiej starówce. Zmiany popiera znaczna część olsztynian, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym w Panelu Obywatelskim.

– To nie była łatwa decyzja, jednak jej podjęcie było koniecznością z uwagi na rosnącą presję społeczną – mówił prezydent Piotr Grzymowicz. – Będziemy obserwować efekty zmian i nie wykluczamy podniesienia stopnia ograniczeń poprzez wprowadzenie ruchu na zasadach obowiązujących w „strefie zamieszkania”.

To, że planowane wprowadzenie zmian jest słuszne, potwierdziło badanie opinii olsztynian przeprowadzone przez magistrat przy pomocy Panelu Obywatelskiego. W badaniu wzięła udział  reprezentatywna grupa 422 osób, mieszkańców wszystkich osiedli, różnych pod względem wieku, wykształcenia, majętności.

– Wyniki są niezwykle interesujące – przyznaje dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego, Aneta Szpaderska. – Pokazały, że mieszkańcy nie podzielają opinii, iż ograniczenie ruchu samochodowego na Starym Mieście negatywnie wpłynie na popularność tego obszaru. Wręcz przeciwnie, 62 proc. uważa, iż takie zmiany takie zwiększą atrakcyjność tej części Olsztyna z punktu widzenia mieszkańców i turystów.

Dwie trzecie badanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy przynajmniej sześć razy odwiedziło Stare Miasto, w tym prawie połowa (46 proc.) była tam 11 razy i więcej. Jedynie 35 proc.ankietowanych wybiera w tym celu samochód (w tym 23 proc. parkuje poza Starym Miastem). 34 proc. chodzi na Stare Miasto piechotą lub jeździ rowerem, a 25 proc. dociera w to miejsce komunikacją miejską.

Zdecydowana większość badanych (78 proc.) opowiada się za ograniczeniem ruchu samochodowego na Starym Mieście. Ponad połowa (53 proc.) wyraża zdecydowaną opinię w tym względzie. Jedynie co piąty badany (21 proc.) uważa, iż ograniczenia ruchu pojazdów na Starym Mieście nie jest dobrym pomysłem.

Mieszkańcy Olsztyna opowiadają się za najbardziej restrykcyjnymi wariantami organizacji ruchu na tym obszarze. 28 proc. w ogóle chciałoby pozbyć się samochodów ze Starego Miasta, a 31 proc. uważa, iż należy wprowadzić „strefę zamieszkania”.

Szczegółowe wyniki przeprowadzonego badania dostępne TUTAJ

Po wprowadzeniu zmian na Starym Mieście dostępnych będzie 80 miejsc postojowych. Nie pozwalając na parkowanie wokół Starego Ratusza ich liczba zmniejsza się dokładnie o 28.

– Taka liczba miejsc byłaby dostępna, gdybyśmy wymalowali na Rynku linie – wyjaśniał dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Jerzy Roman. – Każde z tych miejsc musi mieć bowiem odpowiednią długość i szerokość. Nie byłoby więc dowolności w parkowaniu, jak to miało miejsce dotychczas.

Na parkingach wokół Starego Miasta – m.in. przy ul. Knosały, Mochnackiego, starej Warszawskiej, za Urzędem Miasta – jest teraz 550 miejsc postojowych.

Jak zapowiedział prezydent Piotr Grzymowicz, nowa organizacja ruchu ma zacząć obowiązywać od 1 listopada br.

Źródło: UM Olsztyna/włąsne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Kolejny dzień poszukiwań zaginionego 21-latka z Olsztyna

Trwają intensywne poszukiwania za zaginionym mieszkańcem Olsztyna –