Polecane artykuły

Przewóz materiałów niebezpiecznych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Każde przedsiębiorstwo związane z przewozem materiałów niebezpiecznych musi spełnić określone warunki, aby móc realizować zadania w tym zakresie. Przed rozpoczęciem działalności warto więc zapoznać się z zapisami umowy ADR, by móc je spełnić. Poniższy artykuł w kilku krokach opowie o najważniejszych czynnikach, jakie występują w tej branży i pomoże dobrze się przygotować do rozpoczęcia działań i transportu.

1. Czym właściwie jest transport ADR?

2. Czym jest rozporządzenie REACH?

Czym właściwie jest transport ADR?

Transport ADR to specyficzna forma przewozu materiałów niebezpiecznych. Jako materiały niebezpieczne uznaje się wszystkie wymienione w Konwencji ADR materiały. Warto wiedzieć, że jest ona aktualizowana co dwa lata i zawsze po nowelizacji obligatoryjnie stosuje się jej zapisy od 1 lipca danego roku. Umowa ADR obowiązuje w chwili obecnej w 50 państwach na świecie. W Polsce przewóz materiałów niebezpiecznych dozwolona jest jedynie przez osoby wykwalifikowane, które ukończyły 21 lat i spełniły warunki określone w umowie. Umowa ADR posiada dwa załączniki. W pierwszym z nich znaleźć można opisy wszystkich niebezpiecznych materiałów wraz ze wzorem ich oznakowania. Drugi określa wymagania wobec konstrukcji pojazdów, wyposażenia jednostek transportu, wymagania do załogi transportu oraz osób w nim uczestniczących. Ten załącznik określa również wymaganą podczas przewozu dokumentację oraz ograniczenia przejazdu przez tunele czy nadzór nad pojazdem. W Polsce wszystkie firmy transportowe ADR zobowiązane są do korzystania z pomocy doradcy ds. bezpieczeństwa, który pomoże sprawdzić i spełnić warunki określone w umowie ADR.

Czym jest rozporządzenie REACH?

Obowiązek rejestracji wynika bezpośrednio z art. 5 rozporządzenia REACH i dotyczy właściwie wszystkich chemikaliów. Zgodnie z zapisami rozporządzenia rejestracji podlegają substancje w postaci własnej jako składnik mieszanin lub w wyrobach, które nie są produkowane we Wspólnocie ani wprowadzone do obrotu. Rejestracje REACH przeprowadzane są właściwie dla większości chemikaliów, chyba że, rejestracja regulowana jest innymi przepisami wewnątrz Wspólnoty. Rejestracji nie podlegają oczywiście substancje pozyskane z naturalnych składników występujących w przyrodzie o ile nie są niebezpieczne i nie zostały zmodyfikowane chemicznie. Przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie warto wcześniej przeanalizować zapisy całego rozporządzenia a w razie wątpliwości skonsultować się z doradcami udzielającymi wsparcia w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*