Polecane artykuły

Przelewy poza Unię Europejską – wszystko, co musisz wiedzieć

Pieniężne przekazy zagraniczne do krajów poza UE można zlecić na kilka sposobów. Różnią się one m.in. pod względem czasu realizacji, kosztu nadania i przyjętych kursów wymiany walut. Sprawdź, jak przelewać pieniądze poza Unię Europejską i dowiedz się, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Przelewy poza UE w firmie pośredniczącej

Szybko i bezpiecznie prześlesz pieniądze do odbiorcy znajdującego się w kraju poza Unią Europejską, jeśli skorzystasz z usług pozabankowych operatorów transakcji. Operację możesz zlecić wygodnie przez internet, dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu. Nowoczesne firmy pośredniczące zapewniają wysokie standardy obsługi, a ze względu na to, że oferują wyjątkowo korzystne kursy wymiany, stanowią świetną alternatywę dla usług tradycyjnych banków. Aby przesłać pieniądze do kraju poza UE, wystarczy zarejestrować się w serwisie wybranego operatora, wybrać rodzaj przekazu i zapłacić kartą debetową lub przelewem bankowym. Środki trafią do odbiorcy w bardzo krótkim czasie, nawet w 10 minut. W ten sposób zlecisz na przykład przelewy z Polski na Ukrainę. Możesz to zrobić zupełnie za darmo, korzystając z atrakcyjnych promocji.

Przelew typu SWIFT – za przekaz w banku zapłacisz więcej

Zlecając przelew zagraniczny, wybierasz między przekazami SEPA i SWIFT. Pierwszy z nich jest przelewem europejskim realizowanym w bankach należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (Single Euro Payments Area). Przekaz w systemie SEPA wyślesz zatem wyłącznie do banków w państwach Unii Europejskiej oraz do odbiorców w kilku innych europejskich krajach jak Norwegia, Monako, Szwajcaria czy Andora. Tego rodzaju przelewy zagraniczne kosztują najczęściej do 10 złotych za jednorazową operację. Za przekazy SWIFT, za pomocą których można przesłać pieniądze do państw spoza Unii Europejskiej, trzeba zapłacić znacznie więcej – od 20 do nawet 250 złotych.

Większość banków wprowadza minimalną i maksymalną wartość opłaty za transakcję. Cena różni się też w przypadku rozmaitych wersji przelewu SWIFT – wariant standardowy kosztuje najmniej, ale czas jego realizacji to dwa dni od zlecenia, opcja przyspieszona trafia do odbiorcy dzień po nadaniu, z kolei najdroższy wariant ekspresowy jest realizowany jeszcze tego samego dnia. Na ostateczny koszt przelewu wpływa też przewalutowanie, dokonywane według kursów przyjętych przez konkretny bank. Są one zwykle niezbyt atrakcyjne, szczególnie w porównaniu z ofertą pozabankowych firm pośredniczących w przelewach poza Unię Europejską.

Przelewy poza UE w kantorach internetowych

Kolejny sposób na przesłanie pieniędzy do kraju poza Unią Europejską to skorzystanie z usług kantorów internetowych. Za zlecenie międzynarodowego przekazu i jego przewalutowanie zapłacisz mniej niż w przypadku przelewu bankowego SWIFT. Każdy kantor online przyjmuje własne stawki opłat za transakcję. Choć oferuje dobre kursy walut, przekazy nie będą darmowe – na ich koszt wpływa prowizja nakładana przez kantory na każdą operację. Czas realizacji przekazu w kantorze internetowym to od jednego do dwóch dni roboczych.

Chcąc przesłać pieniądze poza granice Unii Europejskiej, możesz skorzystać zarówno z usług banków, jak i kantorów oraz firm pośredniczących w przekazach pieniężnych. Ostatni ze sposobów okaże się najkorzystniejszy ze względu na najkrótszy czas realizacji, atrakcyjne kursy walut oraz brak opłat w związku z transakcją.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*