Promocja dorobku kulturowego warmińsko-mazurskich wsi

Promocja dorobku kulturowego warmińsko-mazurskich wsi

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. warmia.mazury.plfot. warmia.mazury.pl

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich, które zaplanowano na 16 września w Olsztynku.

Ideą konkursu na najładniejszy wieniec jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej; prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Wieniec jest jednym z najważniejszych znaków dożynek, które kończą żniwa. Są również symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach. Powstaje poprzez oplecenie szkieletu konstrukcyjnego wykonanego wyłącznie z naturalnych materiałów.

Każda gmina może zgłosić maksymalnie jeden wieniec dożynkowy, prezentowany przez grupę, liczącą nie więcej niż dziesięć osób (uwzględniając w tym kapelę i grupę śpiewaczą). Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów, architektura bryły (forma nawiązującą do tradycji regionu), kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania czy sposób prezentacji.

Zwycięzcy mogą liczyć nagrody w wysokości 3 tys. zł, 2,5 tys. zł oraz 2 tys. zł, przewidziano również wyróżnienia w kwocie 1 tys. zł. Z kolei pozostałe grupy wieńcowe otrzymają za udział w konkursie po 300 zł.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2018 roku. Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się sześć dni później na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku.

Więcej informacji na stronach internetowych www.warmia.mazury.pl oraz www.warminsko-mazurskie.ksow.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

Obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, dwa nowe oddziały