Projekt domu jednorodzinnego czy działka budowlana – co powinno być pierwsze?

Projekt domu jednorodzinnego czy działka budowlana – co powinno być pierwsze?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

zrzut-ekranu1

Jeśli jesteś nowo upieczonym inwestorem i szykujesz się właśnie do przedsięwzięcia życia, jakim jest budowa domu jednorodzinnego, to z całą pewnością warto jest rozpocząć budowanie swojej wiedzy w oparciu o poniższy materiał. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości gdzie postawić pierwszy krok, by unikać przykrych doświadczeń związanych z wydłużeniem czasu realizacji projektu domu jednorodzinnego. Pierwsze pytanie z serii FAQ w tej dziedzinie brzmi: co pierwsze – projekt czy działka?

W jakim kierunku należy rozumować przy budowie domu jednorodzinnego?

Otóż rozumowanie niektórych inwestorów jest takie, że świętością jest projekt domu jednorodzinnego. To prawda, że kolorowe wizualizacje w katalogach uderzają do naszej wyobraźni najbardziej, ale to zły doradca, gdy chcemy inwestycję zamknąć szybko i tanio. W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że działki budowlane są ograniczone pewnymi zapisami w dokumentach, do których powinniśmy zerknąć przed wyborem projektu domu jednorodzinnego. Dokumentem takim jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Może, lecz nie musi, zawierać dodatkowe zapisy co do budynków, jakie znajdą się na działce.

Jeśli w pierwszej kolejności zainwestujemy w projekt domu jednorodzinnego może okazać się, że działka kupiona w drugiej kolejności zwyczajnie nie może zostać w ten sposób zagospodarowana. W praktyce znacznie ciężej jest znaleźć działkę po konkretny projekt, niż postąpić odwrotnie. Zwłaszcza jeśli korzystamy z gotowych projektów domów jednorodzinnych, których jest dziś w sieci na pęczki.

zrzut-ekranu

Wybór działki budowlanej nie jest takim oczywistym, jakim wydaje się z pozoru. Oprócz zapisów w MPZP musimy także dowiedzieć się jakie grunty znajdują się na tym terenie i czy w ogóle umożliwią nam budowę domu jednorodzinnego w takiej technologii. Dodatkowo musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w przyszłości będzie wyglądała zabudowa w bliskim sąsiedztwie. To także możemy wydobyć z zapisów MPZP. Nie chcemy przecież mieszkać w okolicy uprzemysłowionej…

Projekt domu jednorodzinnego – dbałość o detale kluczem do sukcesu

Posiadając mapkę działki budowlanej oraz znając zapisy MPZP można skonfrontować to z kilkoma (zaznaczamy to dosadnie!) projektami domów jednorodzinnych, jakie wpadły nam w oko. Następnie plan domu dobrze jest wpasować w mapę i zastanowić się czy aby na pewno wszystko wypadnie proporcjonalnie. Niektóre domy parterowe są bardzo rozłożyste i nie pasują do wielu podmiejskich parceli, które z reguły są wąskie i długie.

Projekt domu jednorodzinnego polecamy wybierać starannie, w oparciu o plan kondygnacji, a nie wizualizacje. Bywa, że mocno odbiega ona od tego, co pokazuje rysunek techniczny. Rozkład pomieszczeń oraz ich wymiary są tutaj kluczowe. Nie sugeruj się meblami na rysunku, gdyż są one niewymiarowe i momentami mocno zniekształcają obraz pomieszczeń – jedynym punktem odniesienia niech będą linie wymiarowe.

Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami z portalu www.dom.pl – projekty i budowa domów

Artykuł sponsorowany
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana organizacji ruchu na przebudowywanej ul. Towarowej

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 13