Prezydent Grzymowicz o Karcie Dużej Rodziny, modernizacji ulicy Bałtyckiej i staromiejskiej fontannie

Prezydent Grzymowicz o Karcie Dużej Rodziny, modernizacji ulicy Bałtyckiej i staromiejskiej fontannie

- Kategoria: Wiadomości
0

fot_grzymowicz_pl

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodał wpis na swoim blogu na temat przyjętej uchwały dotyczącej Karty Dużej Rodziny, a także dwie informacje, z których pierwsza dotyczy modernizowanej ulicy Bałtyckiej, druga zaś wyremontowanej fontanny na Starym Mieście.

To, że chcemy poprawić status dużych rodzin zapowiadałem już  w marcu podczas sesji Rady Miasta poświęconej sprawom obywatelskim. Po środowej sesji (31 lipca br.) to ówczesne zamierzenie stało się faktem. Uchwała przeszła jednomyślnie, co oznacza, że problem funkcjonowania dużych rodzin jest wolny od swarów i politycznych ocen. Coraz powszechniej rozumiemy, że demografia to obszar, który powinien być przez nasz kraj ciągle monitorowany, a działania zmierzające do wzrostu  liczby urodzin szczególnie chronione i wzmacniane ekonomicznie. Jeżeli to prawda, że za 50 lat ludność Polski ma się zmniejszyć do 32 milionów, a odsetek emerytów wzrosnąć do 34 proc., to naprawdę jest się nad czym zastanawiać.

Karta Dużej Rodziny wychodzi naprzeciw tym problemom. Poza pomocą rodzinom wielodzietnym ma też za zadanie promowanie modelu rodziny z przynajmniej trojgiem dzieci. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że taka rodzina to naprawdę coś pięknego i wartego wyrzeczeń. Mam nadzieję, że takie działania stworzą modę na dużą rodzinę, a w konsekwencji bycie jej członkiem będzie powodem do dumy i zazdrości innych. Przyjmując uchwałę dołączyliśmy do coraz większej, ale wciąż dość elitarnej rodziny samorządów honorujących Kartę Dużej Rodziny, chociaż, gwoli jasności, muszę dodać, że niektóre ulgi dla członków rodzin wielodzietnych funkcjonowały już wcześniej.

Przyjęta uchwała ma na tym etapie charakter intencjonalny i zostanie obudowana zmianami w zasadach funkcjonowania poszczególnych jednostek miejskich uczestniczących  w tym zadaniu. Katalog ulg i zwolnień obejmie najbardziej dolegliwe koszty funkcjonowania dużej rodziny – przewóz środkami komunikacji publicznej, wstęp na obiekty sportowe i  rekreacyjne, wstęp na imprezy, spektakle, koncerty i wystawy, w tym także w formie bezpłatnych zaproszeń. Katalog ten obejmuje także korzystanie ze zniżek w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w opłatach o charakterze komunalnym.

Do projektu zgłaszają się już pierwsi przedsiębiorcy, a mam nadzieje, że po wakacjach nastąpi prawdziwy boom i oznaczenie „Firma przyjazna rodzinie” będzie zaszczytnym znakiem rozpoznawczym, zaświadczającym o jakości usług i wrażliwości na problemy społeczne.

Koniec miesiąca przyniósł jeszcze dwie dobre informacje. Prace na ulicy Bałtyckiej przenoszą się na drugą nitkę, co oznacza, że kierowcom będzie trochę lżej, gdyż pojadą już odremontowaną częścią jezdni. Całkowite przejście na nowy pas na całej jego długości nastąpi w ciągu dwóch tygodni, a pełna przejezdność oboma pasami jeszcze w tym roku, czyli przed uciążliwościami zimowymi. Druga informacja ma mniejszą wagę, ale spore znaczenie w świetle dokuczliwych upałów – trysnęła woda w staromiejskiej fontannie i według zapewnień wykonawcy jest to solidne rozwiązanie na długie lata. W tym sensie jest to cecha wspólna z Kartą Dużej Rodziny.

Źródło: grzymowicz.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

10 nowych przypadków koronawirusa w woj. warmińsko-mazurskim. Zmarła 19 osoba

Dziś (29.03) rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 79