Polecane artykuły

Praca w Olsztynie: kogo szukają pracodawcy, w jakich branżach można dobrze zarobić?

Stosunkowo niskie bezrobocie sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże. Rozwój gospodarki powoduje problemy wielu branż związane ze znalezieniem specjalistów, przez co stają się atrakcyjne dla osób poszukujących pracy. Do takich miejsc należy Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie największe miasto regionu. Gdzie szukać pracy w Olsztynie?

Jak szukać pracy w Olsztynie?

Każdy, kto poszukuje zatrudnienia, zapewne skupia się przede wszystkim na przeglądaniu różnych ofert pracy. Obecnie mamy ich naprawdę pod dostatkiem i związane są z różnymi branżami. Jeżeli chodzi o metody poszukiwań pracy w Olsztynie, w tej chwili największe bazy ofert można znaleźć w internecie i od nich warto jest w ogóle zacząć (choćby tutaj: https://praca.money.pl/praca-olsztyn-m1.html). Z pewnością poszukiwania online dadzą nam największe szanse.

Nie jest to jednak jedyny sposób na szukanie pracy. Często takie oferty można wyszukać także w Urzędach Pracy czy Urzędach Miasta, jak również przez pocztę pantoflową czy znajomości. Jeżeli szukamy pracy w konkretnym zawodzie, warto także korzystać ze stron branżowych, czy zaglądać na strony firm, by sprawdzić czy nie poszukują oni przypadkiem pracowników. Będąc studentem warto także korzystać z Biur Karier, które także pomagają przy poszukiwaniu pracy.

Dlaczego warto szukać pracy w Olsztynie?

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie największe miasto regionu, które spokojnie można zaliczyć do metropolii. Dodatkowo jest to również centrum kulturowe, turystyczne oraz studenckie. Znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych, jak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego czy Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im Tadeusza Kotarbińskiego. Do tego można zaliczyć także wiele innych szkół i placówek oświatowych, gdzie można zdobyć wykształcenie wyższe i zawodowe.

Zdecydowanie Olsztyn jest najbardziej rozwijającym się miastem w województwie, a co za tym idzie, jest także bardzo atrakcyjnym miejscem zarówno jako miejscowości do życia, nauki, jak i pracy.

Jak wygląda rynek pracy w Olsztynie?

Rynek pracy w Olsztynie rozwija się niezbyt dynamicznie, ale jest stabilny. Ponieważ miasto znajduje się w strategicznym położeniu i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjnym, staje się także bardzo atrakcyjne pod względem poszukiwań pracy w różnych sektorach. Zdecydowana większość przedsiębiorstw w Olsztynie zalicza się do mikroprzedsiębiorstw, ale znaleźć można także znaczą liczbę małych i średnich firm.

Jeżeli chodzi o obecne zapotrzebowanie, widoczny jest zdecydowany deficyt jeżeli chodzi o specjalistów takich jak: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle, fryzjerzy, graficy komputerowi, kierowcy autobusów, kucharze, magazynierzy, mechanicy, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele przedszkoli, pielęgniarki i położne, programiści, robotnicy budowlani, spawacze czy sprzedawcy i kasjerzy.

Zdecydowanie największe zapotrzebowanie dotyczy wykwalifikowanych specjalistów, takich jak inżynierowie czy finansiści. Jak w większości innych miast, tak i tutaj technicy, a także specjaliści z zakresu budownictwa są poszukiwani. Warto także szukać pracy w branży poligraficznej, odzieżowej, meblarskiej czy w przemyśle drzewnym.

Ile można zarobić w Olsztynie?

Wysokość zarobków będzie zależała od kilku kryteriów. Przede wszystkim od tego, w jakiej branży chcemy się zatrudnić, na jakim stanowisku, a także doświadczenia. Z pewnością na największe zarobki mogą liczyć inżynierowie, technicy, a także osoby związane z branżą informatyczną. Wynagrodzenie w tych sektorach może wynosić nawet ponad 5 tys. złotych brutto. Mniej można zarobić w handlu, transporcie czy hotelarstwie. Średnia płaca w Olsztynie wynosi około 3,3 tys. brutto.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*