Wiadomości

Policyjni pirotechnicy ostrzegają „Nie rozerwij się!”

Przed nami noc sylwestrowa. Wielu z nas koniec starego i początek nowego roku będzie świętować w gronie znajomych. Pojawi się szampan i fajerwerki. To elementy corocznej rozrywki. Ale policyjni pirotechnicy ostrzegają „Nie rozerwij się!”. Alkohol, brak rozsądku i kłopoty gotowe. Pamiętajmy, aby przez swoje odpowiedzialne zachowanie uczyć nasze dzieci bezpiecznej zabawy.

Warto pamiętać o obowiązującym wciąż zakazie wynikającym z Rozporządzenia Nr 2 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 13 czerwca 2011 roku w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, zgodnie z którym fajerwerków można używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Dlatego policjanci i strażnicy miejscy w przypadku złamania zakazu będą interweniować. Za strzelanie petardami w dni inne niż wymienione w rozporządzeniu grozi 500-złotowa grzywna.

Dodatkowo, jak mówi nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie – przez najbliższe dni policjanci będą sprawdzać, czy osoby kupujące fajerwerki są pełnoletnie. Sprzedaż petard nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dlatego sprzedawcy powinni liczyć się z kontrolami przez nieumundurowanych policjantów.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że sylwestrowe zabawy z fajerwerkami często kończą się tragicznie. Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież i pijani dorośli. Najczęściej efektem nieprawidłowego posługiwania się środkami pirotechnicznymi są oparzenia skóry, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Dlatego też Policja radzi, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami:

  •     Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
  •     Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
  •     Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
  •     Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
  •     Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
  •     Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
  •     Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.
  •     Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
  •     Szczególnie uważajmy na dzieci – fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
  •     Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*