Policyjni pirotechnicy ostrzegają „Nie rozerwij się!”

Policyjni pirotechnicy ostrzegają „Nie rozerwij się!”

- Kategoria: Wiadomości
0

fireworks

Przed nami noc sylwestrowa. Wielu z nas koniec starego i początek nowego roku będzie świętować w gronie znajomych. Pojawi się szampan i fajerwerki. To elementy corocznej rozrywki. Ale policyjni pirotechnicy ostrzegają „Nie rozerwij się!”. Alkohol, brak rozsądku i kłopoty gotowe. Pamiętajmy, aby przez swoje odpowiedzialne zachowanie uczyć nasze dzieci bezpiecznej zabawy.

Warto pamiętać o obowiązującym wciąż zakazie wynikającym z Rozporządzenia Nr 2 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 13 czerwca 2011 roku w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, zgodnie z którym fajerwerków można używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Dlatego policjanci i strażnicy miejscy w przypadku złamania zakazu będą interweniować. Za strzelanie petardami w dni inne niż wymienione w rozporządzeniu grozi 500-złotowa grzywna.

Dodatkowo, jak mówi nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie – przez najbliższe dni policjanci będą sprawdzać, czy osoby kupujące fajerwerki są pełnoletnie. Sprzedaż petard nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dlatego sprzedawcy powinni liczyć się z kontrolami przez nieumundurowanych policjantów.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że sylwestrowe zabawy z fajerwerkami często kończą się tragicznie. Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież i pijani dorośli. Najczęściej efektem nieprawidłowego posługiwania się środkami pirotechnicznymi są oparzenia skóry, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Dlatego też Policja radzi, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami:

  •     Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
  •     Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
  •     Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
  •     Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
  •     Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
  •     Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
  •     Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.
  •     Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
  •     Szczególnie uważajmy na dzieci – fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
  •     Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Źródło: KWP Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Policja ustaliła tożsamość mężczyzny wyłowionego z Jeziora Długiego

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ustalili