Policjanci wyjaśniają okoliczności utonięcia 47-latka

Policjanci wyjaśniają okoliczności utonięcia 47-latka

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Alkohol i brak zdrowego rozsądku to najczęstsze przyczyny utonięć, do których dochodzi w upalne dni na niestrzeżonych kąpieliskach wodnych. Tragicznie skończyło się pływanie dla 47-letniego mieszkańca gm. Braniewo. Ciało mężczyzny zostało wydobyte z Jeziora Gronowskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna pił alkohol na jednej z dzikich plaż.

Olsztyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności utonięcia 47-letniego mieszkańca gm. Braniewo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna przedwczoraj w godzinach wieczornych wraz ze swoją rodziną poszedł na plażę. Na jednej z dzikich plaż jeziora Gronowskiego spotkał znajomych. Mieli oni wspólnie pić alkohol. Kiedy mężczyzna postanowił popływać członkowie jego rodziny i znajomi nie czekając aż wyjdzie z wody opuścili plażę i pojechali do domu. Następnego dnia ok. godz. 7.00 rodzina zaniepokojona faktem niepowrotu mężczyzny do domu powiadomiła policję.

W miejsce poszukiwań zaginionego 47-latka wezwano min. policyjnych wodniaków z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, grupę nurków z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, strażaków z ochotniczej straży pożarnej. Do akcji poszukiwawczej zaangażowano łącznie ponad 20 funkcjonariuszy służb ratowniczych. Do poszukiwań zostały wykorzystane również dwie łodzie ratunkowe, sonar i radiowozy. Przeszukiwano każdy zakamarek linii brzegowej jeziora. Funkcjonariusze wykorzystując bosaki, kotwice, liny oraz siatki sprawdzali jezioro z łodzi ratunkowych.

Niestety kilka godzin później ciało 47-latka zostało wydobyte przez płetwonurków ze straży pożarnej.

Na miejscu pracowała policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza z technikiem kryminalistyki oraz prokuratorem. Teraz funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci apelują o rozsądek. Alkohol w połączeniu z wypoczynkiem na wodzie może zakończyć się tragicznie.

Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza. Gdy na zewnątrz robi się gorąco, znacznie chętniej sięgamy chociażby po zimne piwo. Trzeba jednak pamiętać, że na to jedno piwo, wypite np. podczas 30 stopniowego upału, nasz organizm może zareagować zupełnie nieprzewidywalnie. Ogranicza naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.

Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Źródło: KMP Olsztyn
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Policjanci interweniowali wobec osób lekceważących ograniczenia i kwarantannę

Kolejne osoby przekonały się o tym, że policjanci