Policjanci rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w kradzieżach koparek i samochodów

Policjanci rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w kradzieżach koparek i samochodów

- Kategoria: Na sygnale
0

koparka-policja

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w kradzieżach koparek oraz samochodów. Kryminalni zatrzymali 3 osoby podejrzane o kradzież kilkunastu pojazdów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Policjanci w sumie odzyskali 8 koparek o łącznej wartości około 3 mln złotych.

Pierwsze kradzieże ciężkiego sprzętu na terenie województwa warmińsko – mazurskiego miały miejsce na przełomie 2012/2013 roku. Od tej pory policjanci z Komendy Miejskiej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami koparek oraz samochodów dostawczych. Kryminalni bardzo szczegółowo analizowali każdy przypadek takiej kradzieży. W oparciu o zebrane informacje dotyczące okoliczności zdarzeń, mechanizmu działania sprawców oraz na podstawie zakrojonych na szeroką skalę działań operacyjnych, policjanci wytypowali osoby, które mogły mieć związek z tą nielegalną działalnością.

Jako pierwszy, w czerwcu 2013 roku, został zatrzymany Paweł M. 32-latek został zatrzymany na jednej z ulic Olsztyna, gdy jechał skradzionym Audi A6. W trakcie przeszukania jego posesji policjanci zabezpieczyli także skradziony motor. Mężczyzna był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.

W październiku 2013 roku na terenie gminy Działdowo kryminalni zatrzymali „wspólnika” Pawła M – Krzysztofa G. Na posesji jego rodziny policjanci zabezpieczyli skradzioną z terenu Dywit koparkę o wartości 60.000 złotych.

W lutym br. na terenie gminy Morąg policjanci odnaleźli ukrytą w stodole koparkę. Sprzęt o wartości 240.000 złotych został skradziony tego samego miesiąca z terenu Ostródy. Kryminalni ustalili i zatrzymali pasera grupy – Ryszarda D. To najprawdopodobniej 60-latek był odpowiedzialny za zbycie skradzionego sprzętu. Mężczyzna, który był już w przeszłości karany, za paserstwo mienia znacznej wartości został tymczasowo aresztowany.

5 marca br. z Kurzętnika z powiecie nowomiejskim została skradziona koparka o wartości 160.000 złotych. Policjanci odnaleźli ją na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.

Dwa dni później w Olsztynie funkcjonariusze ponownie zatrzymali Pawła M. oraz Krzysztofa G. „Wspólnicy” byli bardzo zaskoczeni wizytą policjantów. Mężczyźni na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Grupa jest podejrzana o kilkanaście kradzieży koparek oraz samochodów dostawczych z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Policjanci do tej pory odzyskali 8 koparek o łącznej wartości około 3 mln złotych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że skradzione pojazdy miały trafiać za wschodnią granicę kraju. Jedna z koparek, skradziona w Olsztynie, została odnaleziona na terenie Białorusi. Z informacji kryminalnych wynika, że inna znajduje się na terenie Kaliningradu.

Sprawa nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn – Południe ma charakter rozwojowy, niewykluczone jest, że tymczasowo aresztowani mężczyźni mają związek z innymi podobnymi przestępstwami na terenie Warmii i Mazur. Możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło, fot.: KWP Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Domki letniskowe – udana inwestycja w wypoczynek

Domki letniskowe czy też domki rekreacyjne dzięki nowoczesnym