Policjanci interweniowali wobec osób uczestniczących w protestach. 37 osób zostało ukaranych mandatami

Policjanci interweniowali wobec osób uczestniczących w protestach. 37 osób zostało ukaranych mandatami

- Kategoria: Na sygnale
0

757585899

W środę (28.10.2020) policjanci na Warmii i Mazurach w trakcie akcji protestacyjnych na ulicach miast kilkadziesiąt razy interweniowali m.in. w związku z niestosowaniem się do nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jak i z nielegalnym gromadzeniem się osób. W związku z tymi interwencjami 37 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec 28 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.

W Olsztynie w trakcie przemarszu policjanci interweniowali wobec 21-letniego mieszkańca Rzeszowa, który szedł na czele pochodu i przemawiał przez megafon. Mężczyzna nie stosował się do obowiązku zakrycia nosa i ust w przestrzeni publicznej, nie zachowywał bezpiecznego odstępu oraz wykrzykiwał słowa wulgarne.

Mężczyzna w trakcie interwencji odmówił podania danych osobowych i nie stosował się do wydawanych mu przez funkcjonariuszy poleceń. Swoim zachowaniem zmusił policjantów do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, a następnie zaprowadzony został do radiowozu, skąd po wykonanych czynnościach został zwolniony. To jednak nie spowodowało zmiany w jego zachowaniu, co zaskutkowało kolejną interwencją z jego udziałem. Okazało się również, że mężczyzna ten jest podejrzewany o kradzież telefonu komórkowego innej osoby. Warty około 500 zł telefon został odnaleziony przy mężczyźnie w trakcie czynności. W związku z tym, że mężczyzna był nietrzeźwy, został doprowadzony do izby wytrzeźwień. Ostatecznie za kradzież został ukarany mandatem, a w związku z naruszeniem przez niego przepisów sanitarnych policjanci sporządzili dokumentacje, która trafi do sądu.

Tego samego wieczoru na jednej z olsztyńskich ulic policjanci zauważyli innego mężczyznę, który nie miał nie miał zasłoniętych ust i nosa. Podjęli wobec niego interwencję. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna był poszukiwany przez olsztyńską prokuraturę. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Natomiast w Ostródzie interwencji wymagało zachowanie mężczyzny, który na ogrodzeniu kościoła usiłował wywiesić transparent zawierający treści faszystowskie.  On także został zatrzymany i usłyszał zarzut.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich apelujemy o przestrzeganie obowiązujących przepisów i stosowanie się do poleceń interweniujących policjantów. Nie zapominajmy o tym, że wciąż zmagamy się z epidemią koronawirusa, że liczba zakażeń rośnie i od zachowania nas wszystkich zależy, jak długo potrwa jeszcze ten stan. Policjanci każdego dnia w trakcie pełnienia służby przypominają mieszkańcom  o obowiązujących przepisach, kontrolują czy przestrzegane są zasady kwarantanny, pomagają tym, którzy w tym trudnym czasie nie są w stanie samodzielnie zorganizować sobie pomocy. Służą i chronią obywateli poprzez egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa, wprowadzonych po to, by epidemia się skończyła.

Przypominamy również, że w sytuacjach, gdy zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, policjanci stosują sankcję w postaci  mandatu karnego, kierują wnioski o ukaranie do sądu, które mają możliwość nałożenia na sprawcę grzywny do 5 tysięcy złotych. W przypadku rażącego naruszenia reżimu sanitarnego policjanci poinformują o takim fakcie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która ma możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych – informują policjanci.

Źródło: KWP Olsztyn ™

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Poszukiwani za kradzież i przestępstwa narkotykowe zostali zatrzymani

Olsztyńscy policjanci zatrzymali dwóch poszukiwanych. Pierwszy z nich