Podtrucie tlenkiem węgla. 34-latka i dwójka małych dzieci trafili do szpitala

Podtrucie tlenkiem węgla. 34-latka i dwójka małych dzieci trafili do szpitala

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Wczoraj wieczorem, w jednym z mieszkań na olsztyńskim Zatorzu, doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Mieszkanka Olsztyna kąpała swoje dzieci w łazience, w którym zamontowany był piecyk gazowy. Jej 4-letni synek źle się poczuł i przewrócił się, a 2-letnia córeczka zaczęła mdleć, natomiast matka uskarżała się na ból głowy. Zostali przewiezieni do szpitala.

Wczoraj po godzinie 20.00, straż pożarna, pogotowie i policja interweniowała w jednym z mieszkań przy ul. Okrzei, gdzie ulatniał się tlenek węgla. Policjanci wstępnie ustalili, że 34-letnia kobieta kąpała w łazience swoje dzieci, lecz wyszła na chwilę do kuchni. Po powrocie zauważyła, że jej 4-letni synek przewrócił się, a 2-letnia córeczka zaczęła mdleć. Matka dzieci również źle się poczuła, dokuczał jej ból głowy. Na szczęście mieszkanka zareagowała w porę i poprosiła o pomoc sąsiadów, u których wraz z dziećmi została do czasu przybycia służb. Okazało się, że w jej mieszkaniu stężenie tlenku węgla sięgało 400 PPM.

Strażacy przewietrzyli mieszkanie i zalecili niekorzystanie z piecyka do czasu wydania pozytywnej ekspertyzy. Sprawdzili również poziom czadu w innych mieszkaniach i na klatce schodowej – innym mieszkańcom nie zagrażało niebezpieczeństwo. Kobieta wraz z dziećmi została przewieziona do szpitala.

Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed cichym zabójcą, jakim jest czad.

Poniżej przypominamy na co szczególnie należy zwrócić uwagę:

1. Pamiętajmy o sprawdzeniu kominów, wentylacji i piecyków gazowych przed sezonem grzewczym.

2. Zainwestujmy w dobry czujnik czadu, który w razie awarii piecyka i nagromadzenia się niebezpiecznego gazu, da nam o tym znać.

3. Bądźmy wyczuleni na pojawiające się bóle i zawroty głowy w szczególności gdy przebywamy w pomieszczeniu w którym zamontowany jest piecyk gazowy. Pierwszym objawem zatrucia bezwonnym czadem jest ból głowy i zawroty głowy. Następnie pojawiają się wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia a w ostateczności utrata przytomności i zgon.

4. Kiedy korzystamy z małych elektrycznych piecyków, zachowajmy szczególną ostrożność i nigdy nie pozwalajmy sobie na chwilę nieuwagi czy zmrużenie oka. Nie pozostawajmy również takich piecyków włączonych, kiedy wychodzimy z domu.

5. Nigdy nie zatykajmy kratek wentylacyjnych – dzięki nim mamy obieg i wymianę powietrza w naszych domach.

6. Ogrzewając się piecami węglowymi dbajmy o to, aby nigdy nie zaprószyć ognia.

Pamiętajmy!!! Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć również od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.

Źródło: KMP Olsztyn (ik/in)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Policjanci zapobiegli kibolskiej ustawce

Zablokowane dwa pasy ruchu, kominiarki na głowach, a