Plenerowy pokaz polskiej kinematografii w Parku Centralnym

Plenerowy pokaz polskiej kinematografii w Parku Centralnym

kino-niepodleglej

W sobotę (27 lipca) w Parku Centralnym odbędzie się olsztyńska odsłona cyklu plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Spotykamy się o godz. 17:00 przy fontannie w Parku Centralnym, by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na początek – o godz. 17:00 – projekcja filmu animowanego „Tango” w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego, następnie zobaczymy film „Żywot Mateusza” w reż. Witolda Leszczyńskiego. Po nim, o godz. 18:45 – „Rodzina człowiecza” w reż. Władysława Ślesickiego, a tuż po filmie o godz. 19:10 odbędzie się spotkanie z synem reżysera, producentem filmowym – Adamem Ślesickim. Kolejnym gościem będzie jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztof Zanussi – na projekcję jego filmu „Iluminacja” zapraszamy po spotkaniu – o godz. 20:00.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Olsztyn (27 lipca, Park Centralny przy fontannie)
godz. 17.00 „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński
„Żywot Mateusza”, reż. Witold Leszczyński
godz. 18.45 „Rodzina człowiecza”, reż. Władysław Ślesicki
godz. 19.10 Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Adamem Ślesickim
godz. 20.00 „Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Groźny wypadek na al. Sikorskiego. Kierowca potrącił dwie osoby

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem samochodu