Pięć nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce

Pięć nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. WSSE w Olsztyniefot. WSSE w Olsztynie

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że zostało potwierdzonych pięć nowych przypadków koronawirusa. W sumie w Polsce do tej pory mamy 16 pozytywnych wyników badań.

Nowe przypadki osób z potwierdzonym koronawirusem to mężczyzna z Krakowa, który wrócił w Włoch. Jest hospitalizowany. Jego stan jest stabilny.

Trzy kolejne przypadki to mężczyźni z województwa śląskiego, którzy byli w kwarantannie domowej. Piąty przypadek został zdiagnozowany we Wrocławiu. Kobieta jest hospitalizowana.

– Te wszystkie osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Rozprzestrzenianie się wirusa wśród pacjentów było widoczne także w innych krajach. We wszystkich państwach był gwałtowny wzrost w pierwszych dniach. Wtedy pojawiały się liczby dwucyfrowe wśród nowych przypadków.

Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych.

– Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii – dodaje prof. Szumowski. – Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.

Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych.

Szumowski podał, że dziś zlecono wojewodom, by podpisali umowy na dodatkowe karetki, które mają być przeznaczone tylko do pobierania próbek od osób pozostających w kwarantannie domowej. Wojewodowie mieli wyznaczyć także ambulanse przeznaczone do przewożenia osób podejrzanych o zakażenie.

8 marca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez wejścia w życie specustawy dotyczącej koronawirusa – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.

Zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego 9 marca mieliśmy potwierdzonych 16 przypadków zarażenia. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a 4 tysiące jest objętych kwarantanną domową.

– Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową – mówi prof. Łukasz Szumowski. – Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Cześć ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności.

Minister zdrowia podkreślał, że ktoś jest objęty kwarantanną domową, nie może wyjść na spacer czy zakupy.

– To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna – mówił prof. Szumowski. – Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani.

Wczoraj Główny Inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl informację w sprawie imprez masowych oraz apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 964 nowe przypadki na Warmii i Mazurach. Najwięcej w Olsztynie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (04.12) o 13239 nowych