Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

parafia-nspj

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie wybudowany został na początku XX wieku w stylu neogotyckim i  jest jednym z najstarszych kościołów w mieście.

Ziemię pod budowę kościoła zakupiono w 1898 za 20 tys. marek. Budowlę zaprojektował architekt Fritz Heitmann (architekt znany w Prusach Wschodnich). Do prac budowlanych wybrano firmę Alberta Schulza (przedstawił najkorzystniejsza ofertę, opiewającą na 47896 marek). Prace rozpoczęto w czerwcu 1901 roku.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczył biskup Andrzej Thiel. Latem 1902 podjęto już prace malarskie a wykonał je Albert Kochanowski za kwotę 1581,26 marki. konsekracja nastąpiła 19 października 1903 z udziałem biskupa pomocniczego warmińskiego Edwarda Herrmanna.

Największą rolę w zebraniu pieniędzy na budowę kościoła odegrało Stowarzyszenie Budowy Kościoła, powołane do życia w 1900 roku.

Budowla posiada trzy wieże. Najwyższa z nich liczy 83 metry wysokości, a kula zdobiąca jej szczyt ma średnicę 1,7 metra. Sklepienie nawy głównej spoczywa na 10 ceglanych filarach.

  1. Ołtarz główny- neogotycki z 1911, wykonany jest w drewnie, polichromowany o bogatym programie ikonograficznym.
  2. Ołtarz boczny, lewy – neogotycki, poświęcony św. Walentemu
  3. Ołtarz boczny, prawy – neogotycki, poświęcony Matce Boskiej Różańcowej
  4. Ołtarz św. Józefa – neogotycki
  5. Ołtarz św. Antoniego – neogotycki
  6. Ambona – neogotycka, rzeźbiona, przedstawia następujące sceny: 12-letni Jezus w świątyni, Pan Jezus nauczający na dziedzińcu świątyni, kazanie na górze, rozmowa z Samarytanką
  7. Chrzcielnica – neogotycka, wykonana z drewna rzeźbionego w formie kielicha
  8. Dwa konfesjonały neogotyckie z ok. 1915r
  9. Mozaika nad głównym wejściem do kościoła, przedstawiająca Chrystusa jako Króla na złotym tle w postawie stojącej między symbolami 4 Ewangelistów, oraz literami alfa i omega. Widniejący tam napis głosi: ” Pone me ut signaculum super cor tuum”, co oznacza: „Połóż mnie jako pieczęć na sercu swoim”

Źródło: wikipedia, nspj.com.pl

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na