Oszukali firmę telekomunikacyjną na 74 tys. zł. Usłyszeli 39 zarzutów

Oszukali firmę telekomunikacyjną na 74 tys. zł. Usłyszeli 39 zarzutów

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Iławscy policjanci wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 31–latkowi i jego starszemu koledze, podejrzanym o oszustwo. Mężczyźni oszukiwali jedną z firm telekomunikacyjnych zawierając umowy na nieistniejące osoby i pobierając do nich sprzęt elektroniczny. Wartość strat szacuje się na blisko 74 tys. zł. Obaj mieszkańcy Brodnicy wkrótce będą tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko dwóm mieszkańcom Brodnicy. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawcy wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jedną z firm telekomunikacyjnych. Mieli oni za pośrednictwem telesprzedaży zawrzeć umowę o świadczenie usługi telekomunikacyjnej i w związku z tym otrzymać sprzęt elektroniczny. Wprowadzali przy tym w błąd pracownika spółki sporządzającego umowę, co do tożsamości osoby ją zawierającej. Wykorzystywane do tego były dane personalne nieistniejącej osoby, która co za tym idzie nie mogła wywiązać się z zawartego zobowiązania.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz przesłuchali świadków. Podczas prowadzonego postępowania okazało się, że próba takiego oszustwa nie była jednorazowa. Funkcjonariusze dotarli do informacji o kolejnych oszustwach. Jak ustalili, do takich samych czynów dochodziło również na terenie innych województw. Wtedy sprawcy zostali zatrzymani przez policjantów jednej z komend podczas finalizowania transakcji.

W związku z powyższym iławscy policjanci skontaktowali się z tamtymi funkcjonariuszami i dzięki współpracy między komendami ustalili podejrzanych. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Brodnicy. 31–latek i jego starszy kolega usłyszeli 39 zarzutów, a wartość strat jakie spowodowali szacuje się na prawie 74 000 zł.

Mężczyźni przyznali się do stawianych im zarzutów. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP Olsztyn (JK/TM)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowych posterunków policji w Olsztynie

Komendant Miejski Policji w Olsztynie zaprasza mieszkańców Olsztyna