Olsztyńskie obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Olsztyńskie obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Kategoria: Wiadomości
0

powstanie-warszawskie

W tym roku mijają 73 lata od wybuchu jednego z najtragiczniejszych polskich zrywów niepodległościowych w historii. Dwumiesięczne wystąpienie przeciwko Niemcom kosztowało życie ok. 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. Każdego roku rozpoczęcie powstania upamiętniane jest o godz 17:00, czyli w momencie wybuchu wystąpienia 1 sierpnia 1944 roku. „Godzinę W” oznajmią miejskie syreny.

Tradycyjnie już rozpoczęcie powstania upamiętniane jest o 17:00 (godzinę wcześniej w kościele pw. św. Józefa   ma się odbyć msza w intencji ofiar powstania warszawskiego.), czyli w momencie wybuchu wystąpienia 1 sierpnia 1944 roku. Uroczystości odbędą się przy pomniku przy skrzyżowaniu ulic Sybiraków z Jagiellońską.

Po dźwięku syren odegrany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego”, minutą ciszy upamiętnieni zostaną ci, którzy zginęli podczas walk. Będą okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców przed pomnikiem, a na koniec wysłuchać będzie można kilku pieśni z powstania.

Wydarzenie jest jednocześnie treningiem Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

600 tys. złotych na ratowanie olsztyńskich zabytków

Dwadzieścia dwa zabytki dostały rekomendację prezydenta do udzielenia