Wiadomości

Olsztyn świętuje 100 lat pedagogiki waldorfskiej – wykłady, warsztaty twórcze, wystawa, premiera filmu

Już 19 października Olsztyn uczci 100-lecie pedagogiki waldorfskiej. Konferencja naukowa, warsztaty twórcze, wystawa prac plastycznych, premiera filmu dokumentującego pracę olsztyńskiego przedszkola waldorfskiego, występ artystki Marty Andrzejczyk – to główne punkty obchodów. Wszystko odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Korczaka w Olsztynie przy al. Sikorskiego 23, od 11:30 do 18:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Cały świat, w tym Olsztyn, świętuje w 2019 r. setną rocznicę powstania pierwszej szkoły waldorfskiej. Z tej okazji Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka oraz Niepubliczne Przedszkole Waldorfskie w Olsztynie organizują szereg wydarzeń naukowo-artystycznych, prezentujących założenia edukacji alternatywnej. W sobotę 19 października od 11:30 do 15:00 można uczestniczyć w cyklu wykładów pedagogicznych:

  • Alternatywa Korczakowskiej Szkoły Marzeń i Pedagogiki Waldorfskiej; Jolanta Nowosielska, Dziekan WSP. im. J. Korczaka w Olsztynie,
  • Jubileusz stulecia pedagogiki waldorfskiej – jej aktualność i perspektywy rozwoju; Maria Świerczek, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim (ISNS),
  • Dary pedagogiki waldorfskiej dla współczesnego świata, Beata Solińska; pedagożka Korczakowskiej Szkoły Marzeń w Olsztynie.

Ważnym punktem Obchodów będą warsztaty twórcze od 15:45, które stanowią przykład form pracy artystycznej w placówkach waldorfskich: warsztaty z runem owczym (prow. Olena Wikiel – Dudała, Kwaśne Drzewo Sauerbaum), warsztaty z szycia zabawek (prow. Karolina Ziółkowska), malowanie mokre w mokrym (prow. Agata Rogalska), eurytmia (prow. Beata Kosowicz).

– Zapraszamy na wydarzenia Obchodów osoby zainteresowane alternatywną edukacją, pedagogów szukających inspiracji i rozwoju w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodziców. Najmłodsi będą mogli o 17:00 obejrzeć film prezentujący wyjątkowy świat dzieci z naszego przedszkola. Podczas panelu dyskusyjnego „Spotkanie z pedagogiką waldorfską” o 15:45 będzie można wymienić doświadczenia związane z alternatywną edukacją. Na gości czeka również wystawa dziecięcego rekodizeła i kawiarenka  – dodaje Barbara Piesak, założycielka i dyrektorka olsztyńskiego Niepublicznego Przedszkola Waldorfskiego w Olsztynie.

Artystka, Marta Andrzejczyk, wykona na otwarcie Obchodów pokaz performatywny w duecie z tancerką Igą Bielak-Andrzejczyk. Aktorka i piosenkarka poprowadzi też otwarty warsztat „Rozśpiewanie” o godzinie 13:45. Jej wokal zwieńczy część wykładów.

Premiera filmu pt.: „Rytm roku w Przedszkolu Waldorfskim w Olsztynie” o godz. 17:00 to zaproszenie dla olsztyńskich rodzin z dziećmi. 60-minutowa produkcja jest realizowana od 2017 r. z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli i przyjaciół społeczności waldorfskiej w Olsztynie. Obraz jest próbą uchwycenia przedszkolnej codzienności w skali dnia, miesiąca, roku.

Przez cały czas trwania imprezy będzie czynna kawiarenka, przygotowana przez rodziców dzieci  Niepublicznego Przedszkola Waldorfskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.

Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza.

Patronem medialnym jest TVP3 Olsztyn.

Partnerzy: Kwaśne Drzewo Sauerbaum, Kawiarnia Kofikada, Luart.

 

Prezentacja dot. głównych założeń pedagogiki waldorfskiej: https://prezi.com/bmowdhnurhs-/pedagogika-waldorfska-przez-doswiadczenie-do-wiedzy/

Wydarzenie na Fb: https://www.facebook.com/events/481344305783876/

***

PEDAGOGIKA WALDORFSKA:

Jej twórca jest Rudolf Steiner, filozof XX wieku. U jej podłoża leży zasada uczenia się przez naśladowanie. Osoba dorosła jest dla dziecka wzorcem. Celem zatem jest przede wszystkim wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozumianego jako rozwój trzech sfer: myślenia, uczuć i woli. Charakterystyczne dla pedagogiki waldorfskiej jest przywiązywanie dużej wagi do działań artystycznych (malowanie, rysowanie form, śpiewanie, gra na instrumentach, eurytmia), a także uczenia poprzez praktyczne działanie (prace ręczne, warsztaty – praca z drewnem, pielęgnacja ogrodu). Podkreśla się rolę rytmu w zdrowym kształtowaniu nauczania. Specyfiką szkół waldorfskich jest m.in: brak ocen; brak podręczników; edukacja zintegrowana na przestrzeni szkoły podstawowej, a nie tylko w młodszych klasach; charakterystyczny rytm dnia. Obchodzone święta związane z tradycjami ludowymi i chrześcijańskimi wplecione są w rytm roku. Podstawą dnia pracy w przedszkolu jest zaspakajanie naturalnej potrzeby dziecka do swobodnej zabawy, która nie tylko rozwija zręczność i uczy wchodzenia w role społeczne ale wzmacnia siły fantazji, które w okresie szkolnym przekształcają się w twórcze myślenie. Przedmioty z naturalnych materiałów służące do zabawy, nauki powinny pobudzać dziecko do twórczego myślenia, rozwijać w nim siły fantazji. Zabawka przede wszystkim powinna zachęcać dziecko do samodzielnej twórczości, kreatywnego działania i prowadzić do zrozumienia świata.

W 2017 roku na świecie było 1092 szkół i 1857 przedszkoli waldorfskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*