Olsztyn dołącza do protestu. Na całą noc wyłączone zostanie oświetlenie 10 obiektów

Olsztyn dołącza do protestu. Na całą noc wyłączone zostanie oświetlenie 10 obiektów

- Kategoria: Wiadomości
1

olsztyn-ratusz

Co najmniej 50 miast, gmin i wsi w całej Polsce nie zgadza się na działania rządu, który systematycznie pozbawia samorządy dochodów. W Olsztynie zostanie wyłączone oświetlenie najważniejszych obiektów.

Jak piszą w apelu do Prezydenta i Premiera organizatorzy protestu – przedstawiciele stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski” – „od wielu lat samorządy realizując zadania własne, otrzymują środki finansowe nieadekwatne do skali wykonywanych zadań. Z reguły to dofinansowanie dotyczy zadań zleconych. Wysokość niedoszacowania wzrasta z roku na rok, ostatnio w wyniku niekorzystnych zmian w zakresie podatku PIT i CIT, ale również innych zmian, np. w systemie oświaty”.

– Zdecydowałem, że dołączymy do akcji bo uważam, że bez stabilnego rozwoju gmin nie będzie stabilnego rozwoju kraju – mówi prezydenta Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – A do rozwoju potrzebne są fundusze, adekwatne do nałożonych na nas zadań.

To m.in. zwolnienia z podatku dochodowego bez rekompensaty dla samorządów, czy rosnąca dysproporcja między wydatkami na oświatę i edukacyjna opiekę wychowawczą, a subwencją. Symboliczne wyłączenie świateł jest także formą protestu przeciw zapowiedziom Premiera o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej.

– Nie wyobrażam sobie tak szybkiego rozwoju Olsztyna, gdyby nie środki unijne – dodaje prezydent Olsztyna. – W zasadzie możemy powiedzieć, że gdziekolwiek się w Olsztynie nie obrócimy, niemal wszystko, co wykonaliśmy w ostatnich dziesięciu latach było współfinansowane przez Unię Europejską. To łącznie dużo ponad 100 projektów zarówno tych twardych, których efekty widzimy w przestrzeni miejskiej, jak rewitalizacja budynków, parków miejskich, budowa plaży miejskiej, basenu czy remonty i budowy dróg, ale także tych  miękkich, dzięki którym nasi mieszkańcy mogli podnosić kwalifikacje i doskonalić swoje umiejętności. Łącznie otrzymaliśmy blisko dwa miliardy złotych unijnego wsparcia.

Symboliczne wyłączenie świateł jest protestem polskich miast, gmin i wsi, które chcą pokazać, że wszystkie działania rządu mogą doprowadzić do tego, że wkrótce samorządy będą musiały wyłączyć światło. W Olsztynie na całą noc zgaśnie iluminacja dziesięciu miejsc:
* budynek ratusza (plac Jana Pawła II 1)
* Plac Jana Pawła II
* Wysoka Brama (Staromiejska 16)
* Katedra św. Jakuba (Staszica 5)
* Kościół św. Józefa (Jagiellońska 41)
* Kościół Serca Jezus (Mickiewicza 10)
* Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Bajkowa 15)
* Kościół Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała,  Rafała i Gabriela (Kromera 2a)
* I Liceum Ogólnokształcące nr I  im. Adama Mickiewicza (Mickiewicza 6)
* Wieża Obserwatorium Astronomicznego (Żołnierska 13b)

1 Komentarz

  1. Bob Zieliński

    To samorządy bez unijnych pieniedzy nie sa w stanie funkcjonować. Tak wlasnie stalismy sie uzaleznieni od UE… Wstyd dla włodarzy Olsztyna. Jeszcze te tramwaje nas zrujnują, to pewne, Olsztyn jest za biedny na ich utrzymanie. Ci ludzie ktorzy maja mieszkańców Olsztyna za durniu dalej beda robić co chcą. To własnie dla nich sa te dotacje na ich premie na ich nagrody na ich wyplaty. Normlany zjadacz chleba moze obejsc sie smakiem. Radni Olsztyna wola oddac suwrennosc dla pieniedzey to jest smutna prawda. Tfu brzydze sie wami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Domki letniskowe – udana inwestycja w wypoczynek

Domki letniskowe czy też domki rekreacyjne dzięki nowoczesnym