Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

- Kategoria: Wiadomości
0

dywity-szkola-obserwatorium (1)

Obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, dwa nowe oddziały przedszkolne, sześć kolejnych oddziałów szkolnych, winda, taras widokowy – z tego wszystkiego już od 3 września będą mogli korzystać najmłodsi mieszkańcy Dywit i okolic. W piątek 13 lipca rozpoczął się odbiór końcowy inwestycji wartej około 7,1 mln zł.

Wcześniej do użytku społeczności szkolnej oddana została rozbudowana sala gimnastyczna, nowa stołówka i sanitariaty.

– Nie była to łatwa inwestycja – przyznaje wójt Jacek Szydło. –  Choć wykonawca popadł w tarapaty, to udało się znaleźć podwykonawców, którzy dokończyli inwestycję. Mamy nowoczesny obiekt i przykład ciekawej infrastruktury społecznej. Liczę, że będzie wykorzystywany przez dużą część naszej społeczności.

W rozbudowanej części na parterze znajdują się dwa kolorowe i przestrzenne oddziały przedszkolne, na I i II piętrze jest 6 nowych oddziałów szkolnych, a dodatkowo powstało obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, taras widokowy i winda. Cała inwestycja kosztowała około 7,1 mln zł. Gmina Dywity pozyskała prawie 2 mln zł dofinansowania od wojewody i z RPO Warmia i Mazury 2014-20. Uczniowie i przedszkolaki z Dywit i okolic rozpoczną użytkowanie nowej części 3 września, kiedy zaplanowano uroczyste otwarcie inwestycji oraz początek roku szkolnego.

– W gminie Dywity wciąż przybywa mieszkańców, więc musimy poprawiać i uatrakcyjniać naszą bazę edukacyjną – mówi wójt Jacek Szydło. – Obserwatorium w gminie wiejskiej, to nieczęsty widok. Mam nadzieję, że będzie przyciągać miłośników astronomii i fizyki.

Średnica zamontowanej kopuły ma 5,5 metra, jej wysokość to 3,8 metra. Kopuła waży 1,5 tony. Jednorazowo będzie mogło w niej przebywać do 15 osób. Kopuła wykonana jest z laminatu poliestrowo-szklanego o grubości ok 6 mm, który zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, gwarantuje jednocześnie dużą trwałość i estetykę. Okno obserwacyjne w kopule zaprojektowano tak, by teleskop miał swobodny widok na zenit. Ruch obrotowy kopuły zapewnia bieżnia umieszczona w podstawie kuli, toczy się ona po niej prowadzona na zespole 24 plastikowych rolek.

Decyzję o rozbudowie szkoły podjęli radni i władze gminy.

– Wyszliśmy z założenie, że poprzez stwarzanie atrakcyjnych ofert edukacyjnych oraz różnorodnych  form spędzania czasu wolnego, dbamy o wszechstronny rozwój naszej młodzieży, ale z drugiej strony, przyciągamy do naszej gminy nowych mieszkańców – mówi wójt Jacek Szydło.

Co ważne, gmina pozyskała dodatkowo środki unijne na wyposażenie pracowni przedmiotowych: biologiczno-chemicznej, Dygestorium, matematycznej i geograficznej oraz na zajęcia i wyjazdy edukacyjne dla uczniów, a także szkolenia dla nauczycieli. Gmina stara się też o środki unijne na wyposażenie oddziałów przedszkolnych.

Źródło: mat. prasowy UG Dywity

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Stomil Olsztyn awansował na pozycję lidera 1 Ligi

W meczu dziewiątej kolejki Fortuna 1 Ligi piłkarze