Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

Odbiór rozbudowanej szkoły i obserwatorium astronomicznego w Dywitach

- Kategoria: Wiadomości
0

dywity-szkola-obserwatorium (1)

Obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, dwa nowe oddziały przedszkolne, sześć kolejnych oddziałów szkolnych, winda, taras widokowy – z tego wszystkiego już od 3 września będą mogli korzystać najmłodsi mieszkańcy Dywit i okolic. W piątek 13 lipca rozpoczął się odbiór końcowy inwestycji wartej około 7,1 mln zł.

Wcześniej do użytku społeczności szkolnej oddana została rozbudowana sala gimnastyczna, nowa stołówka i sanitariaty.

– Nie była to łatwa inwestycja – przyznaje wójt Jacek Szydło. –  Choć wykonawca popadł w tarapaty, to udało się znaleźć podwykonawców, którzy dokończyli inwestycję. Mamy nowoczesny obiekt i przykład ciekawej infrastruktury społecznej. Liczę, że będzie wykorzystywany przez dużą część naszej społeczności.

W rozbudowanej części na parterze znajdują się dwa kolorowe i przestrzenne oddziały przedszkolne, na I i II piętrze jest 6 nowych oddziałów szkolnych, a dodatkowo powstało obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą, taras widokowy i winda. Cała inwestycja kosztowała około 7,1 mln zł. Gmina Dywity pozyskała prawie 2 mln zł dofinansowania od wojewody i z RPO Warmia i Mazury 2014-20. Uczniowie i przedszkolaki z Dywit i okolic rozpoczną użytkowanie nowej części 3 września, kiedy zaplanowano uroczyste otwarcie inwestycji oraz początek roku szkolnego.

– W gminie Dywity wciąż przybywa mieszkańców, więc musimy poprawiać i uatrakcyjniać naszą bazę edukacyjną – mówi wójt Jacek Szydło. – Obserwatorium w gminie wiejskiej, to nieczęsty widok. Mam nadzieję, że będzie przyciągać miłośników astronomii i fizyki.

Średnica zamontowanej kopuły ma 5,5 metra, jej wysokość to 3,8 metra. Kopuła waży 1,5 tony. Jednorazowo będzie mogło w niej przebywać do 15 osób. Kopuła wykonana jest z laminatu poliestrowo-szklanego o grubości ok 6 mm, który zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, gwarantuje jednocześnie dużą trwałość i estetykę. Okno obserwacyjne w kopule zaprojektowano tak, by teleskop miał swobodny widok na zenit. Ruch obrotowy kopuły zapewnia bieżnia umieszczona w podstawie kuli, toczy się ona po niej prowadzona na zespole 24 plastikowych rolek.

Decyzję o rozbudowie szkoły podjęli radni i władze gminy.

– Wyszliśmy z założenie, że poprzez stwarzanie atrakcyjnych ofert edukacyjnych oraz różnorodnych  form spędzania czasu wolnego, dbamy o wszechstronny rozwój naszej młodzieży, ale z drugiej strony, przyciągamy do naszej gminy nowych mieszkańców – mówi wójt Jacek Szydło.

Co ważne, gmina pozyskała dodatkowo środki unijne na wyposażenie pracowni przedmiotowych: biologiczno-chemicznej, Dygestorium, matematycznej i geograficznej oraz na zajęcia i wyjazdy edukacyjne dla uczniów, a także szkolenia dla nauczycieli. Gmina stara się też o środki unijne na wyposażenie oddziałów przedszkolnych.

Źródło: mat. prasowy UG Dywity

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Zmiana organizacji ruchu na ul. Partyzantów

W związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie